Ogólna dyskusja o polityce cz.2

Muzyka. Literatura. Prasa. Film. TV. Krótko mówiąc - Kultura. Wszystko co się dzieje w Polsce i na Świecie jest warte skomentowania. Polityka i wydarzenia. Dyskusje tylko na wysokim poziomie.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 głosowałem na:

Koalicję Europejską
4
15%
PiS
7
26%
Wiosnę Biedronia
2
7%
Kukiz'15
1
4%
Konfederację
10
37%
Razem
0
Brak głosów
Inną opcję
0
Brak głosów
Nie głosowałem/oddałem nieważny głos
3
11%

Liczba głosów: 27

Awatar użytkownika
Bebej
Kluczowy Zawodnik
Kluczowy Zawodnik
Reputacja: 143

Post autor: Bebej » pn 10.06.2019 21:18

ozob pisze:
pn 10.06.2019 19:11
Ojcow na tym forum mozna policzyc na placach jedej reki, ale widze, ze ci bezdzietni maja najwiecej do powiedzenia w kwestii szkol. :rotfl:
Posiadajacy potomstwo ktore chodzi do przedszkola lub szkoly za granica tez maja uj do gadania.

Awatar użytkownika
DDK
Gwiazda
Gwiazda
Reputacja: 1221
Kibicuje: Tylko WISŁA

Post autor: DDK » wt 11.06.2019 15:43

czarny samael pisze:
pn 10.06.2019 19:08
DDK pisze:
pn 10.06.2019 18:01
czarny samael pisze:
pn 10.06.2019 13:04
Czy inne podejście, czyli NAP jest wewnętrznie sprzeczny?
Co to jest NAP?
https://en.wikipedia.org/wiki/Non-aggression_principle
Podstawa libertarianizmu na dobrą sprawę. I działa na tej samej zasadzie. Ba, wręcz uważam tolerancję za jedną z możliwych interpretacji tego podejścia.
Wiesz co, największym moim minusem były zawsze języki obce. Po angielsku się dogadam, ale czytanie jakichkolwiek artykułów w tym języku mnie strasznie męczy, więc zanim bym to przeczytał porządnie to by potrwało kupę czasu. Jakbyś miał to po polsku, to kiedyś z miłą chęcią przejrzę.

Awatar użytkownika
czarny samael
Gwiazda
Gwiazda
Reputacja: 437
Kibicuje: Manchester United FC

Post autor: czarny samael » wt 11.06.2019 15:57

DDK pisze:
wt 11.06.2019 15:43
czarny samael pisze:
pn 10.06.2019 19:08
DDK pisze:
pn 10.06.2019 18:01
Co to jest NAP?
https://en.wikipedia.org/wiki/Non-aggression_principle
Podstawa libertarianizmu na dobrą sprawę. I działa na tej samej zasadzie. Ba, wręcz uważam tolerancję za jedną z możliwych interpretacji tego podejścia.
Wiesz co, największym moim minusem były zawsze języki obce. Po angielsku się dogadam, ale czytanie jakichkolwiek artykułów w tym języku mnie strasznie męczy, więc zanim bym to przeczytał porządnie to by potrwało kupę czasu. Jakbyś miał to po polsku, to kiedyś z miłą chęcią przejrzę.
Nie wiem czym jest ta strona, ale chwilka na googlach dała mi to:
https://libnet.fandom.com/pl/wiki/Nieagresja
i tam masz różnicę między NAPem, a pacyfizmem, bardzo podobną do tego jaka jest między tym odpowiednio jest tolerancja, a za co ją ma ogrom prawicy:
Zasada nieagresji (określana też jako aksjomat nieagresji, zasada anty-przymusu, zasada „zero agresji” lub nieinicjowania przemocy) jest postawą etyczną, zgodnie z którą agresja jest z natury bezprawna. Agresja zdefiniowana jest tu jako zainicjowanie przemocy fizycznej (w tym zagrożenie taką przemocą) lub oszustwo na szkodę osoby lub jej własności. W odróżnieniu od postawy pacyfistycznej, zasada nieagresji nie wyklucza użycia przemocy w obronie własnej. Zasada ta jest deontologiczną (lub opartą na normie) postawą etyczną.
]
Nie chodzi tutaj o samą słuszność NAPu, bo jak zresztą masz dalej pisane, są różne jego interpretacje.
Chodzi o to, że postawa "moje zasady wobec X obowiązują tylko wtedy, kiedy X uznaje ich obowiązywanie wobec mnie" nie jest wyjątkowa dla kwestii tolerancji.
To jest podstawa myślenia o sprawiedliwym systemie, w którym to samo prawo obowiązuje wszystkich, a także poniekąd interpretacji kantyzmu, gdzie postępujesz tak jak chcesz żeby postępowali inni, bo uznajesz to za słuszne. Błędem tego ogromu prawicy jest twierdzenie, że ten kantyzm trzeba zastosować na najniższym i ostatnim poziomie, czyli ostatniej belki działania, podczas gdy stosuje się go wyżej i wcześniej, ustalając sobie zasady postępowania i przyjmuje się je jako wyznacznik dalszego postępowania.
Innymi słowy: jeśli chcę tolerancji, a jednocześnie nijak nie jestem pacyfistą, to to nie stoi w sprzeczności, bo stosuję tolerancję li tylko wobec tych, którzy stosują ją wobec mnie. Ci, którzy tego nie robią, wypadają z orbity mojej wzajemności i wobec nich te zasady się nie tyczą, bo sami zabrali sobie prawo do domagania się tego. Takie casus belli na poziomie interakcji międzyludzkich w społeczeństwie.
Nie można tym samym nazwać takiej osoby hipokrytą, bo ta osoba ma jasny, spójny i logiczny zestaw wartości, które stosuje niezależnie od tego co dokładnie będzie się wobec niej stosować i na jakim polu będzie atakowana.

To samo dotyczy szacunku, zaufania, przyjaźni itd. Jeśli nie występuje on z drugiej strony, to nie mam obowiązku będąc osobą szanującą i przyjazną wobec innych, dalej być nią wobec kogoś takiego.
Obrazek

Awatar użytkownika
DDK
Gwiazda
Gwiazda

Post autor: DDK » wt 11.06.2019 16:41

Czyli jeśli ktoś nie akceptuje moich poglądów oraz ich nie toleruje to również nie musze ja go tolerować czy akceptować? - tak to w skrócie wygląda?

Jeśli tak to mi się podoba. Powiedzmy, że mam poglądy konserwatywno-liberalne z małym odłałem w strone nacjonalizmu. W takim wypadku, jeśli przez innych jestem uważany za faszyste/naziste/rasiste/niewiadomokogojescze i te osoby mnie nie tolerują/akceptują, to ja (zgodnie z zasadą "tolerancji") również ich nie muszę tolerować?

Awatar użytkownika
Boromir
Laureat Złotej Piłki
Laureat Złotej Piłki
Reputacja: 1141

Post autor: Boromir » wt 11.06.2019 17:38

A co, oczekujesz odpustu?

Nie myl nietolerancji z chamstwem. To, że nie tolerujesz LGBTQWERTY to jest Twoje prawo, ale jeśli butujesz ich na parkiecie to jest już chamstwo, niezależnie od tego, jak sobie to nazwiesz.

Ja nie oczekuję, że mnie będzie czarny (albo ktoś inny) tolerował za nacjonalistyczne czy chrześcijańskie poglądy bo są ze sobą (tzn moje i jego) sprzeczne. Tak samo on nie może oczekiwać, że będę tolerował aborcję przedludzi dopóki się nie nauczą algebry.

Nie pogodzisz. Przerabiałem to w dyskusjach akademickich (no dobra, akademikowych xD). W czasach gdzie na uczelniach rozdawali lewackie Metro ciężko było być chrześcijańskim i to jeszcze nacjonalistą, chociaż już wyczuwalny był wiaterek z prawej strony.

Niech każdy patrzy na siebie, bo belka w oku i takie tam.
Obrazek

Awatar użytkownika
czarny samael
Gwiazda
Gwiazda

Post autor: czarny samael » wt 11.06.2019 18:53

DDK pisze:
wt 11.06.2019 16:41
Czyli jeśli ktoś nie akceptuje moich poglądów oraz ich nie toleruje to również nie musze ja go tolerować czy akceptować? - tak to w skrócie wygląda?

Jeśli tak to mi się podoba. Powiedzmy, że mam poglądy konserwatywno-liberalne z małym odłałem w strone nacjonalizmu. W takim wypadku, jeśli przez innych jestem uważany za faszyste/naziste/rasiste/niewiadomokogojescze i te osoby mnie nie tolerują/akceptują, to ja (zgodnie z zasadą "tolerancji") również ich nie muszę tolerować?
Pomijasz najważniejszy aspekt. Liczy się kto zaczął, bo to on odpowiada za sytuację.

I tak jak powiedział Boromir, w kwestii aborcji nie ma możliwości porozumienia, czy nawet wymiany jakichś argumentów, bo to się odwołuje do kwestii tak ugruntowanych pryncypiów, że one nawet nie są ze sobą w dialogu.

Jednak jeśli on ze mną lub ja z nim chciałbym podjąć dyskusję, to wciąż powinniśmy być w stanie to zrobić, w danym momencie powściągając konie i nie używając obelg i określeń, które w różnych momentach życia na pewno przeszły nam przez głowę widząc głośnych przeciwników naszego-danego poglądu w tym temacie.

Natomiast problem z homofobami jest taki, że właśnie z miejsc atakują od razu tę drugą osobę, wychodzą i łamią ten pakt o nieagresji.

Jeżeli Ty, wchodzisz gdzieś i próbujesz ustalać swoje zasady koegzystencji bijąc jakichś gejów, zresztą wbrew obowiązującemu prawu, to to Ty łamiesz ten pakt o nieagresji i to Ty jesteś winnym wszystkim kontrom, odpowiedziom, słowom, akcjom, działaniom itd. które podejmie druga strona w ramach rewanżu. Ta strona tym Twoim zachowaniem zostaje uprawniona do odwetu.

Słowa tego chłopaka to odwet wobec PiSu, który mimo odczłowieczania i upodlenia go jako osoby, dostaje poparcie. Z jego punktu widzenia, ci ludzie zgodzili się stanąć po wrogiej mu stronie, która ten pakt o nieagresji zerwała. Dlatego ma prawo do tych słów i nie ma powodów, poza PRowymi, żeby go potępiać.

Tutaj niech, o ironio, przykładem będzie kk, który potępia grzech ale który jako instytucja nie obraża i nie wyzywa tychże gejów. Kk jest ich przeciwnikiem w warstwie prawno-politycznej, ale już nie egzystencjalnej. PiS, ubliżając im i odczłowieczając ich, jest tym kimś także na tym poziomie, dlatego jego słowa nie dziwią i nie szokują, czy też nie mogą być powodem do ataku na niego, ten marsz, lewicę itd. Bo to jest odpowiedź na to czym oberwał, a nie szukanie zaczepki.
Obrazek

Awatar użytkownika
Boromir
Laureat Złotej Piłki
Laureat Złotej Piłki
Reputacja: 1141

Post autor: Boromir » wt 11.06.2019 19:31

czarny samael pisze:
wt 11.06.2019 18:53
Pomijasz najważniejszy aspekt. Liczy się kto zaczął, bo to on odpowiada za sytuację.
No ale kto zaczął to jest bzdurny argument, bo Ukraińcy się tłumaczą, że zaczął Jarema Wiśniowiecki.

W moim przypadku pakt o nieagresji złamała antifa która rzucała w nas kamieniami na Marszu Żołnierzy Wyklętych.

W ogóle w takim Poznaniu to lewa strona prowokowała do agresji bo miała przyzwolenie władz miasta.

Też nie róbcie z siebie ofiar bo ktoś Was powyzywał w 1991.
Obrazek

Awatar użytkownika
czarny samael
Gwiazda
Gwiazda

Post autor: czarny samael » wt 11.06.2019 19:40

Boromir pisze:
wt 11.06.2019 19:31
No ale kto zaczął to jest bzdurny argument, bo Ukraińcy się tłumaczą, że zaczął Jarema Wiśniowiecki.
Ale oni mieliby bzdetne pretensje, bo oparte na dziedziczeniu win i odpowiedzialności zbiorowej.

Ten koleś nie stosuje odpowiedzialności zbiorowej. On dobrze definiuje przeciwników i ich koalicjantów. Gdyby po stronie Jaremy stanęli np. Szwedzi i dawali mu kasę na najemników, to ówcześnie żyjący Ukrainiec mówiący "oby te Skandynawy zdechły" byłby uprawniony w swojej opinii.
Boromir pisze:
W moim przypadku pakt o nieagresji złamała antifa która rzucała w nas kamieniami na Marszu Żołnierzy Wyklętych.
Dołączyłeś do frakcji, która złamała ten pakt już wcześniej. To nie jest odpowiedzialność zbiorowa, bo tam całą grupa jest podmiotem, który zresztą zrzesza się wokół tego podejścia. Tu oczywiście wraca spór o to, czy organizatorzy MN odpowiadają za rasistowskie i wrogie okrzyki na Marszu. Wg mnie rzecz jasna tak, bo te są od lat, a pod nimi podpisał się przecież rzecznik MW, a nie było też działań walczących z tymi akcjami.

Gdyby na marszach KODu, rozwalano chodniki i kostką brukową rzucano w wozy transmisyjne TVP, a na marszach równości krzyczano "zakaz heterykowania" to ktoś kto by szedł na kolejne z nich, musiałby się liczyć z tym, że idzie w marszu na którym takie ekscesy za przyzwoleniem organizatorów mają miejsce.
Boromir pisze:
Też nie róbcie z siebie ofiar bo ktoś Was powyzywał w 1991.
Ja nie jestem członkiem żadnej z tych grup. Ani LGBT, ani antify. Bo ani nie jestem gejem, ani anarchistą, czy anarchokomunistą. Ba, lewicą jestem tylko w rozumieniu forumowym, bo ogólnie jestem centrystą i liberałem, a to jednak różnica :wink:
Obrazek

Awatar użytkownika
DDK
Gwiazda
Gwiazda

Post autor: DDK » wt 11.06.2019 20:29

Z mojej strony koneic dyskusji. Jeśli pytam o podstawy tolerancji, rozmawiamy o jej podstawach i założeniach, o tym jak powinna wyglądać, i trzecia osoba z rzędu daje argument "tak jest, bo Ty bijesz gejów" to szkoda mi ciągnąć ten temat. Chciałem się dowiedzieć co ma wspólnego tolerancja z postawą, która przedstawiłem w poprzednim poście (i nie ma żadnego związku to ze mną), a ktoś za argument daje, ze "bije jakichś gejów" albo "butuje" ich na parkiecie, to jak można rozmawiać?

Moze jakbyście mi podali argumenty rzeczowe, przedstawili w jakiś normalny sposób założenia i odpowiedzi na moje pytania to bym zmienił zdanie? Ale nie, lepiej zaatakować i podać mój przykład :)

Awatar użytkownika
czarny samael
Gwiazda
Gwiazda

Post autor: czarny samael » śr 12.06.2019 4:46

Przecież dostałeś całą rozpiskę tego na czym to polega i na jakiej zasadzie myśli się o paktach, których przestrzeganie uznaje się przyczynek do dalszych działań :shock:

Ciężko, żeby nie brać pod uwagę wydarzenia, którym się podzieliłeś, kiedy ono stricte dotyczy sprawy.
Obrazek

Awatar użytkownika
Bienias
Vamos Blaugrana
Reputacja: 398

Post autor: Bienias » śr 12.06.2019 8:15

Obrazek

Jak dodamy fakt
Samuel Pereira wyskoczył na mecz w koszulce z 88 (rok urodzenia) - neonazistowski skandal‬
Jak można traktować lewicowe media poważnie. Przecież to jest totalna kompromitacja.

oraz wisienka na torcie

https://www.tvp.info/43011263/petru-na- ... -zamkniete
Jesteśmy 15 kilometrów od granicy polsko-niemieckiej – powiedział dziennikarzom Petru. – W tej kadencji Sejmu PiS wprowadził zakaz handlu w niedzielę. Wprowadzając go, powoływał się na przykłady innych krajów, chociażby Niemiec, mówiąc że tam zakaz handlu w pełni obowiązuje – dodał.
– Żeby zadać kłam twierdzeniu, że przykład Niemiec jest tym do naśladowania, za chwilę ruszymy stąd do Niemiec – kontynuował Petru. – 10 kilometrów od granicy niemieckiej jest duże centrum handlowe w miejscowości Locknitz i zrobimy tam zakupy. Tam dziś są otwarte sklepy, są otwarte sklepy m.in. dla Polaków, bo Polacy dziś zakupów w Polsce robić nie mogą. Chciałem w ten sposób pokazać, że zakaz handlu nabija kieszenie niemieckim sklepom, niemieckim producentom i niemieckim pracownikom, a tracą na tym polscy producenci, polskie sklepy, polscy pracownicy, ale też polscy klienci – mówił.
Ostatecznie Petru nie zrobił zapowiadanych zakupów w Locknitz. Po przyjeździe na miejsce zastał zamknięty sklep, chociaż z informacji tam zamieszczonych wynikało, że w niedziele jest czynny. Powodem zamknięcia sklepu może być obchodzone w tę niedzielę święto Zesłania Ducha Świętego
.

I pomyśleć, że na forum są ludzie, którzy chcieli z niego robić przywódcę Polski :badziewie: :roftl3:

Awatar użytkownika
Eyesmon
Lider Drużyny
Lider Drużyny
Reputacja: 202

Post autor: Eyesmon » śr 12.06.2019 9:39

Bienias pisze:
śr 12.06.2019 8:15
Obrazek

Jak dodamy fakt
Samuel Pereira wyskoczył na mecz w koszulce z 88 (rok urodzenia) - neonazistowski skandal‬
Jak można traktować lewicowe media poważnie. Przecież to jest totalna kompromitacja.

oraz wisienka na torcie

https://www.tvp.info/43011263/petru-na- ... -zamkniete
Jesteśmy 15 kilometrów od granicy polsko-niemieckiej – powiedział dziennikarzom Petru. – W tej kadencji Sejmu PiS wprowadził zakaz handlu w niedzielę. Wprowadzając go, powoływał się na przykłady innych krajów, chociażby Niemiec, mówiąc że tam zakaz handlu w pełni obowiązuje – dodał.
– Żeby zadać kłam twierdzeniu, że przykład Niemiec jest tym do naśladowania, za chwilę ruszymy stąd do Niemiec – kontynuował Petru. – 10 kilometrów od granicy niemieckiej jest duże centrum handlowe w miejscowości Locknitz i zrobimy tam zakupy. Tam dziś są otwarte sklepy, są otwarte sklepy m.in. dla Polaków, bo Polacy dziś zakupów w Polsce robić nie mogą. Chciałem w ten sposób pokazać, że zakaz handlu nabija kieszenie niemieckim sklepom, niemieckim producentom i niemieckim pracownikom, a tracą na tym polscy producenci, polskie sklepy, polscy pracownicy, ale też polscy klienci – mówił.
Ostatecznie Petru nie zrobił zapowiadanych zakupów w Locknitz. Po przyjeździe na miejsce zastał zamknięty sklep, chociaż z informacji tam zamieszczonych wynikało, że w niedziele jest czynny. Powodem zamknięcia sklepu może być obchodzone w tę niedzielę święto Zesłania Ducha Świętego
.

I pomyśleć, że na forum są ludzie, którzy chcieli z niego robić przywódcę Polski :badziewie: :roftl3:
IMHO Petru jest chyba opłacany przez Jarka bo nie można być tak głupim sam z siebie :shock:
Czerwono czarni ;)

Awatar użytkownika
Bebej
Kluczowy Zawodnik
Kluczowy Zawodnik
Reputacja: 143

Post autor: Bebej » śr 12.06.2019 9:57

Już 20 lat temu jak jeździłem do Rajchu do ciotki (pracuje w małym markecie jak lidl) i wujka to od 15 w sobotę i całą niedzielę u nich w mieście było wszystko zamknięte. Zakupy można było zrobić tylko w sobotę w dużych miastach. Niedziela to u szwabów pełen chilout.

Awatar użytkownika
League
Legenda Futbolu
Legenda Futbolu
Reputacja: 1538

Post autor: League » czw 13.06.2019 10:48

codzienna porcja bekizpisu :D

Obrazek
Spoiler:
Z klakierami nie rozmawiam. Trzeba mieć rigcz.

Awatar użytkownika
ozob
Legenda Futbolu
Legenda Futbolu
Reputacja: 1395

Post autor: ozob » czw 13.06.2019 11:52

#HeavyMetal

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kultura, polityka, wydarzenia”