7 ulubionych książek

Muzyka. Literatura. Prasa. Film. TV. Krótko mówiąc - Kultura. Wszystko co się dzieje w Polsce i na Świecie jest warte skomentowania. Polityka i wydarzenia. Dyskusje tylko na wysokim poziomie.

Moderatorzy: petru, maciek_88, Dr.Football1, fieldy, piotrcies, maestro, Cris7

Awatar użytkownika
Kluchman
Legenda Futbolu
Legenda Futbolu
Reputacja: 820

7 ulubionych książek

Postautor: Kluchman » śr 03.08.2016 9:02

Trudno pisać o ulubionych książkach, bo generalnie wszystkie czytam tylko raz. Co bym polecił? To powinno być coś wartościowego i zarazem przyjemnego w czytaniu. Na razie podam na szybko mniej niż 7, ale jak coś mi się przypomni, to dorzucę do listy.

"Stulecie chirurgów" i "Triumf chirurgów" - Jürgen Thorwald

To właściwie dwie książki i to dość obszerne. Historia chirurgii z pierwszoosobowej perspektywy adepta tej sztuki. Momentami drastyczne, ale wciągające i w niezwykle ciekawy sposób opisujące rozwój chirurgii jako dziedziny medycyny. Brutalne cięcia "na żywca", przełomowe odkrycia, wzajemna rywalizacja lekarzy, nieraz brutalny opór środowiska medycznego i naukowego na całym świecie przed przyjęciem nowej cząstki wiedzy. Od dłubania w ciele brudnymi łapskami po omacku niemal zawsze kończącego się śmiercią pacjenta aż po zaawansowane i bezbolesne zabiegi. Jak długa i kręta była droga od jednego do drugiego? To w fascynujący sposób opisują te książki.

"Wielcy ekonomiści : czasy, życie, idee" - Robert L. Heilbroner

Może być trudno dostać. Moim zdaniem bardzo dobra książka opisująca to mniej znane oblicze ludzi, którzy tworzyli myśl ekonomiczną. Pokazuje nie tylko same idee, ale też przybliża życie samych ich autorów oraz okoliczności, które doprowadziły do powstania takiej a nie innej koncepcji. Momentami zaskakująca, momentami zabawna, ale przede wszystkim bardzo ciekawa. Pozwala spojrzeć na ekonomię z trochę innej perspektywy.

"Krótka historia prawie wszystkiego" - Bill Bryson

Tytuł jakiś taki głupkowaty, ale sama książka na pewno zalicza się do czołówki tych, które czytałem. Szczególnie ze względu na styl autora, który pozycję popularnonaukową naprawdę prawie o wszystkim po trochu potrafił napisać w taki sposób, że trudno się od niej oderwać. Autor przy pisaniu na pewno musiał korzystać z wiedzy wielu innych ludzi i starał się nieraz skomplikowane koncepcje tłumaczyć w przystępny sposób. Nie dam sobie uciąć ręki, że w książce na pewno nie ma żadnego błędu merytorycznego (choć być nie powinno), ale dla mnie jej ogromną wartością dodaną jest znów pokazywanie nie tylko samych koncepcji i odkryć, ale też przedstawianie ich "od kuchni". Kopalnia anegdot, zabawnych i niezwykłych historii związanych z odkryciami naukowymi czy to biologicznymi, czy też astronomicznymi.

Awatar użytkownika
Morrow
Administrator
Administrator
Reputacja: 1360

7 ulubionych książek

Postautor: Morrow » śr 03.08.2016 10:00

Cieszę się, że temat się przyjął i jest tu aktywność, bałem się, że na jego założeniu i dwóch postach się skończy.

Dzięki wielkie za wasze tytuły, dzięki temu dopisałem sporo pozycji do swojej listy. Np. Thorwalda i jego książki znam ale dwie kolejne pozycje innych autorów od Kluchmana, po jego bardzo zachęcających opisach, trafiają na moją listę książek koniecznych do przeczytania.

Póki co mam za i przed sobą kilka ciężkich dni więc swoją listę z opisami wrzucę w późniejszym czasie :-)

Awatar użytkownika
maciek_88
Moderator
Moderator
Reputacja: 426

7 ulubionych książek

Postautor: maciek_88 » śr 03.08.2016 10:02

Morrow pisze:Source of the post Np. Thorwalda znam ale dwie kolejne pozycje Kluchmana, po jego bardzo zachęcających opisach, trafiają na moją listę książek koniecznie do przeczytania.

Zdecydowanie polecam. Zwłaszcza ,,Stulecie" :)
Morrow pisze:Source of the post Tak jak i Doktorek nie zostanie skautem nie składając CV gdziekolwiek choć ma pewnie większe pojęcie o tych dzieciakach niż większość gogusiów chodzących w garniturach Armaniego w czołowych klubach.

Awatar użytkownika
Morrow
Administrator
Administrator

Re: 7 ulubionych książek

Postautor: Morrow » śr 03.08.2016 10:06

Też mogę śmiało polecić. Stulecie to jego najlepsza pozycja, pisał jeszcze o ginekologach, transplantologii, hemofilii czy początkach kryminalistyki ale Stulecie jest IMO jego najlepszą pozycją.

Na mojej liście będzie inna książka, innego autora, podobnego typu, którą gorąco polecam ale to później.

Awatar użytkownika
czarny samael
Gwiazda
Gwiazda
Reputacja: 377

7 ulubionych książek

Postautor: czarny samael » śr 03.08.2016 10:28

1.Saga o Mordimerze Madderinie.
2.Seria Lodowy Ogród
3.Saga o Wiedźminie.
4.Seria o Harrym Potterze.
5.Saga Lodu i Ognia
6.Dżuma
7.Wyspa Doktora Moreau.

Dwie ostatnie za nastolatka (no i Potter oczywiście wtedy, ale przy każdej powtarzałem całą serię) i bardziej po prostu pamiętam że ówcześnie zrobiły na mnie wrażenie.

Reszta monotematycznie :-P
Obrazek

Awatar użytkownika
sci
Gwiazda
Gwiazda
Reputacja: 488
Kontaktowanie:

7 ulubionych książek

Postautor: sci » śr 03.08.2016 11:11

1.2.3. Trylogia Warcraft.wojna starożytnych
4. Folwark zwierzęcy
5. napluję na wasze groby
6. Rozmowy z katem

Awatar użytkownika
futbolowa
Czerwona Diablica
Reputacja: 698
Kontaktowanie:

7 ulubionych książek

Postautor: futbolowa » śr 03.08.2016 12:47

janop pisze:Source of the post
futbolowa pisze:Source of the post "1Q84" Haruki Murakami (polecam całą trylogię, powali Was na łopatki, jeżeli tylko odnajdujecie się w takich klimatach)

Trylogia fajna, ale IMO "Norwegian Wood" najlepszy. Szkoda, że nie czytałem tego jako nastolatek. Plus świetne zakończenie.

Spoiler:

No widzisz, a mnie "Norwegian Wood" podobało się chyba najmniej ze wszystkich książek Murakamiego. Wydało mi się zbyt... normalne, jak na niego. Ale czytałam ją wiele lat temu i zamierzam jeszcze raz spróbować.

Awatar użytkownika
futbolowa
Czerwona Diablica
Kontaktowanie:

7 ulubionych książek

Postautor: futbolowa » śr 03.08.2016 13:02

janop pisze:Source of the post Pewnie dlatego, że nie byłaś 19-latkiem, który podkochuje się w dziewczynie z problemami psychicznymi

Haha, ale za to znałam takiego - narzeczonego swego :mrgreen:

Ja z opowiadań najbardziej pokochałam "O tym jak w pewien pogodny kwietniowy poranek spotkałem stuprocentowo idealną dziewczynę" - okrutnie piękna historia!

Awatar użytkownika
Duch
Entuzjasta Kraftu
Entuzjasta Kraftu
Reputacja: 192
Kontaktowanie:

7 ulubionych książek

Postautor: Duch » śr 03.08.2016 22:13

Kilka pozycji ode mnie.

Ogólnie:

1. Nigdziebądź - Neil Gaiman
2. Trylogia Władcy Pierścieni - J.R.R. Tolkien
3. Przedksiężycowi - Anna Kańtoch
4. Neuromancer - William Gibson
5. Saga Lodu i Ognia - George R.R. Martin
6. Saga Harry'ego Pottera - J.R. Rowling
7. Lewiatan – Scott Westerfeld
8. Fever Pitch - Nick Hornby
9. Dziedzictwo Krwi - Richard A. Knaak
10. Paradyzja - Janusz Zajdel
11. Cała mitologia Cthulhu - H.P. Lovecraft
11. Saga Wiedźmina - Andrzej Sapkowski
12. Pan Lodowego Ogrodu - Jarosław Grzędowicz
13. Maszyna różnicowa - Bruce Sterling, William Gibson
14. Saga o krabach - Guy N. Smith :mrgreen:

Lekturki:

1. Quo Vadis - Henryk Sienkiewicz
2. Opowieść wigilijna - Charles Dickens
3. Bracia Lwie Serce - Astrid Lindgren
4. W 80 dni dookoła świat - Juliusz Verne
5. Przedwiośnie - Stefan Żeromski
6. Zbrodnia i kara - Fiodor Dostojewski

O kilku tytułach na pewno zapomniałem, ale to takie zestawienie "na szybko". Jak coś mi jeszcze wleci do głowy, to na pewno zaktualizuję :wink:

Awatar użytkownika
j1mmy
30+
30+
Reputacja: 458

7 ulubionych książek

Postautor: j1mmy » śr 03.08.2016 22:22

Przedksięzycowi super sprawa polecam jak ktoś nie czytał :)
Jeśli nie możesz złapać na forum napisz PM

Awatar użytkownika
Morrow
Administrator
Administrator

7 ulubionych książek

Postautor: Morrow » czw 04.08.2016 11:40

Żaden ze mnie koneser jak kilku tu obecnych ale dobra lekturą nie pogardzę i też mam kilka książek, które darzę dużym sentymentem. Część z nich być może nie zauroczyłaby mnie już tak bardzo jak w przeszłości ale umieszczam je tu z powodu sentymentu jakim darzę czas kiedy je czytałem, część jest z kolei stosunkowo świeża i wrażenie być może do końca nie opadły. Pewnie jak większość, najchętniej sięgam po beletrystykę, zwykle czas mi pozwala na jakieś "szybkie" książki ale od czasu do czasu znajdę czas na coś "ambitniejszego". Z racji tego, że nie mam uściślonych preferencji będzie tu miszmasz i trochę wszystkiego.

Cesarz wszech chorób. Biografia raka - Siddhartha Mukherjee

Obrazek

Być może trochę tu mojego spaczenia zawodowego ale myślę, że książka jest zwyczajnie świetna. Myślę, że nagroda Pulitzera w kategorii Literatura Faktu jest tu wystarczającą rekomendacją. W skrócie historia raka, początków walki z nim i postępów w medycynie jakie dokonywały się w tym polu przez lata. Objętościowo i tematycznie ta pozycja może przerażać ale czyta się to świetnie za co bez wątpienia należą się oklaski autorowi. Obok polecanego Stulecia Chirurgów zdecydowanie najlepsza IMO pozycja w kategorii literatury faktu o historii medycyny. Niekoniecznie polecałbym ją hipochondrykom ale osoby, które lubią czytać o historii nie powinny żałować wielu godzin spędzonych z tą pozycją.

Pan Lodowego Ogrodu - Jarosław Grzędowicz

Obrazek

Lubię fantastykę od dzieciaka i z chęcią łykałem kolejne, polecane mi sagi. Na Pana Lodowego Ogrodu trafiłem z polecenia najpierw kumpla, a potem, początkowo sceptycznie nastawionej, narzeczonej, dla której obecnie jest to obecnie zdecydowany numer 1 i ukochana saga. Akurat był to czas kiedy wszędzie królował Martin i wybuchła mania Gry o Tron a ja już nie miałem czego czytać w świecie Lodu i Ognia. Wszedłem więc do świata Grzędowicza i wyszedłem z niego oczarowany. 4 opasłe tomy, świetnie skonstruowany świat, intrygujący wątek od samego początku. Nie przestałem czytać dopóki nie skończyłem. Zdecydowanie magnum opus tego autora i czołówka polskiej fantastyki. Uniwersum warte eksploracji i zaangażowania filmowców a także producentów gier jak to wiedźmińskie Sapkowskiego.

Wielkie Nadzieje - Charles Dickens

Obrazek

Zaliczana do klasyki ale to w pewnym sensie bajeczka, która także ląduje tu w dużej mierze ze względów sentymentalnych bo towarzyszyła mi w ważnych momentach mojego nastoletniego życia. Lubię i zawsze lubiłem angielskich autorów. Nie czyta się tego lekko jak wielu innych powieści ale styl przypadał mi zwykle do gustu i zabierałem się za te pozycje bez zgrzytania zębów. Oś fabuły raczej znana, do sieroty uśmiecha się los i zostaje obdarowany niespodziewaną fortuną co pozwala mu zmierzyć się z tytułowymi wielkimi nadziejami i powalczyć o marzenia. Z czasem nauczyłem się patrzeć też bardziej krytycznie na tę pozycję ale układając tę listę ten tytuł dość szybko przewinął się przez moją głowę. Na pewno nie każdemu się spodoba.

Z racji zbliżonej tematyki i sentymentów alternatywą był tutaj "Martin Eden" Jacka Londona ale postanowiłem postawić na Dickensa choć obie pozycje stoją dla mnie na równi.

Oddział chorych na raka - Aleksander Sołżenicyn

Obrazek

Znany tytuł i naprawdę duża rzecz. Sołżenicyna większość ceni i kojarzy z Archipelagu Gułag ale jak dla mnie to jest jego nr 1. Przez wiele lat pozycja zakazana w ZSRR z uwagi na krytyczne podejście autora do ówczesnego ustroju totalitarnego. To właśnie największy atut tej poruszającej i bardzo przygnębiającej książki. Autor pokazując walkę bohaterów ze straszną chorobą jaką jest rak pokazuje równolegle zmagania z systemem państwowym, do którego odnosi się tytuł w takim samym stopniu jak do wspomnianej choroby. Pozycja obowiązkowa.

Zielona Mila - Stephen King

Obrazek

Kolejny klasyk. Wszyscy znają film zaliczany przez większość do grona najlepszych bądź ulubionych filmów więc nie muszę pisać o czym to jest. W skrócie mogę napisać, że emocje przy czytaniu tej pozycji po raz pierwsze były silniejsze niż przy oglądaniu po raz pierwszy naprawdę świetnej adaptacji filmowej Darabonta. Niesamowity klimat, który wsysa. Dzieło Kinga jest wzruszające, wielowątkowe, ze świetnie wykreowanymi bohaterami a do tego sprawnie mieszające kilka gatunków bo mamy tu przede wszystkim dramat ale jest i trochę thrillera i fantastyki.

Klucze Królestwa - Archibald Joseph Cronin

Obrazek

Nie dla ateistów. Podejrzewam, że gdybym przeczytał tę książkę teraz nie miałaby szans trafić na tę listę. Czytałem ją jednak mając 16 lat, będąc na wakacjach u dziadków i pamiętam, że przypadkowo wpadła mi w ręce kiedy nudziłem się w deszczowy dzień. Zacząłem czytać i skończyłem dopiero jak skończyłem. Cronin opowiada historię księdza od dzieciaka do późnej starości i jego zmagania z życiem, moralnymi wyborami, licznymi przeciwnościami losu jakie są przed nim stawiane, obłudą w świecie kościoła itp. Teraz już jej tak dobrze nie pamiętam ale sentyment do tytułu pozostał (podobnie jak do drugiej pozycji tego autora - "Cytadeli", analogicznie o lekarzu). Jest takie uczucie po przeczytaniu dobrej książki, że człowiek kończąc ją uśmiecha się do siebie i pamiętam, że tu tak miałem.

Myszy i Ludzie - John Steinbeck

Obrazek

Prosta, króciutka (ile to ma, ze 100 stron?) i surowa historia o męskiej przyjaźni, marzeniach i oddaniu. Opowieść o dwóch przyjaciołach, jeden z nich jest upośledzonym gigantem wędrujących po Stanach w czasach Wielkiego Kryzysu w poszukiwaniu szczęścia i osadzenia się gdzieś na stałe. Choć książka jest bardzo mała objętościowo Steinbeckowi na tych 100 stronach udało się umieścić historię poruszającą, skłaniającą do refleksji i nie dającą jednoznacznych odpowiedzi.

Pasja życia - Irving Stone

Obrazek

Irving Stone wybrał sobie bardzo ciekawą niszę literacką. Facet opisuje biografie znanych postaci, głównie artystów (Michał Anioł, Pisarre ale i Darwin, Freud) opierając się na faktach ale dodając do tego sporo od siebie i puszczając wodze wyobraźni co sprawia, że zamiast typowych biografii dostajemy w zasadzie powieści. W efekcie fakty dostajemy podane w formie fabuły i jego książki czyta się jak beletrystykę. Z książek, które popełnił nr 1 dla mnie jest ta o Van Goghu. O ekscentrycznym malarzu nie wiadomo zbyt wiele ale bardzo mi przypadła do gustu forma w jakiej Stone postanowił przybliżyć jego postać.

Księga o Niewidzialnym - Eric-Emmanuel Schmitt

Obrazek

Nie jestem jakimś wielkim fanem Schmitta, nie wszystkie jego pozycje do mnie trafiają ale Księgę o Niewidzialnym dostałem w prezencie i okazał się to zbiór kilku opowiadań. Mimo wszystko dwa z nich bardzo mi się spodobały, na tyle, że postanowiłem je wyróżnić. A mam na myśli "Oskar i Pani Róża" a także "Dziecko Noego". Trzeba oddać Schmittowi, że świetnie buduje świat z perspektywy dziecka opisując trudne realia i sytuacje jakie je otaczają.

Moja lista się tu oczywiście nie kończy i mam nadzieję ją jeszcze uzupełniać w kolejnych postach w tym temacie ale czas mnie nagli więc na koniec zostawiłem absolutną petardę:

O psie, który jeździł koleją - Roman Pisarski

Obrazek

Też mam sentyment do Dzieci z Bullerbyn, Lassie, Łysków i innych pozycji dzieciństwa ale historia tego psa, którą moja mama zatruwała mi głowę od przedszkola czytając mi tę opowieść i doprowadzając mnie do łez, kilkukrotnie zanim dotarłem do etapu szkoły podstawowej, była absolutnym mindfuckiem i sprawiała, że przez kilka lat po powrocie z przedszkola pierwszą rzeczą jaką robiłem było tulenie mojego pluszowego psa. Lampo pamiętamy ['].

Awatar użytkownika
Kluchman
Legenda Futbolu
Legenda Futbolu
Reputacja: 820

7 ulubionych książek

Postautor: Kluchman » czw 04.08.2016 13:25

Morrow pisze:Source of the post Cesarz wszech chorób. Biografia raka - Siddhartha Mukherjee

Dorzucone do rosnącego koszyka w poznańskiej księgarni internetowej, który (koszyk) niebawem trzeba w końcu zrealizować. Kiedyś natknąłem się na tą pozycję, ale nie zapisałem i zapomniałem o niej. Dzięki.

Ogólnie jakiś czas temu zauważyłem, że jakoś dużo czytam pozycji związanych z medycyną. Tylko w ostatnim roku był Thornwald i książki Atula Gawande, a na liście jest kilka następnych.
Ostatnio zmieniony czw 04.08.2016 13:34 przez Kluchman, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
futbolowa
Czerwona Diablica
Kontaktowanie:

7 ulubionych książek

Postautor: futbolowa » czw 04.08.2016 13:34

Morrow pisze:Source of the post O psie, który jeździł koleją - Roman Pisarski

Rety, jak ja to kochałam!

Morrow pisze:Source of the post Księga o Niewidzialnym - Eric-Emmanuel Schmitt

Akurat tego tytułu nie mam, ale posiadam sporo książek Schmitta i bardzo do mnie przemawiają.

A jak już sobie tak dorzucacie tytuły do koszyków w księgarniach, to raz jeszcze - KAŻDY powinien przeczytać "Magiczne lata" McCammona!

Awatar użytkownika
Berele Lewartow
Kapitan
Kapitan
Reputacja: 55

7 ulubionych książek

Postautor: Berele Lewartow » czw 04.08.2016 19:24

Tak na szybko, z fikcji, to byłoby coś takiego:
L.F. Celine - Podróż do kresu nocy,
F.Dostojewski - Bracia Karamzow,
S.Marai - Wyznania Patrycjusza,
J. Little - Łaskawe,
Amos Oz - Fima,
M. Houellebecq - Cząstki elementarne,
E. Niziurski - Osobliwe przypadki Cymeona Maksymalnego.
-halo
-siemasz Pop, Witek nawija. Lecimy!
-gdzie?
-jakto [k****] gdzie?! Do bojuuu!

Wróć do „Kultura, polityka, wydarzenia”