7 ulubionych książek

Muzyka. Literatura. Prasa. Film. TV. Krótko mówiąc - Kultura. Wszystko co się dzieje w Polsce i na Świecie jest warte skomentowania. Polityka i wydarzenia. Dyskusje tylko na wysokim poziomie.

Moderatorzy: petru, maciek_88, Dr.Football1, Cris7, maestro, piotrcies, fieldy

maxskr
Lider Drużyny
Lider Drużyny
Reputacja: 35

7 ulubionych książek

Postautor: maxskr » wt 02.08.2016 19:21

League pisze:Source of the post 7 Prawdziwy gangster. Od żołnierza mafii do kokainowego kowboja i tajnego współpracownika władz

Chłop trochę koloryzował czasem, ale zajebiście się czytało.

I moje:
Zbrodnia i Kara/Idiota/Bracia Karamazow Dostojewskiego
Rok 1984/Folwark Zwierzęcy Orwella
Lot nad kukułczym gniazdem
Dziennik norymberski
Bardzo lubię cykl z Harrym Hole od Jo Nesbo, choć na razie łyknąłem tylko 4
Imię Róży

Pewnie o czymś się zapomniało, ale pierwsze myśli były takie.

Awatar użytkownika
futbolowa
Czerwona Diablica
Reputacja: 437
Kontaktowanie:

7 ulubionych książek

Postautor: futbolowa » wt 02.08.2016 23:25

Ojej, jaki cudny temat :rydzyk: :brawo:

Moje typy:
"Magiczne lata" Robert McCammon (każdy z Was powinien ją przeczytać!)
"1Q84" Haruki Murakami (polecam całą trylogię, powali Was na łopatki, jeżeli tylko odnajdujecie się w takich klimatach)
"Motyl" Lisa Genova (totalnie miażdży!)
"Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" Mario Vargas Llosa (jedna z najważniejszych książek mojego życia)
"Siedem minut po północy" Patrick Ness (niesamowita, poruszająca, piękna)
"Ojciec chrzestny" Mario Puzo (kocham odkąd byłam totalną gówniarą)
"Czas motyli" Julia Alvarez (dla takich książek chce się żyć)
"Umysł w ogniu" Susannah Cahalan (chyba nigdy nie przestanę o niej myśleć...)
"Moja siostra mieszka na kominku" Annabel Pitcher (niesamowicie poruszająca, przepiękna)
"Skazani na Shawshank" Stephen King (najlepsza krótka forma na świecie)
"Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej" Jaroslav Hašek (żadna książka nie robi mi tak dobrze, jak ta)
"Zapasy z życiem Eric-Emmanuel Schmitt (moja ulubiona książka Schmitta - krótka, mądra, zapadająca w pamięć)

Dla młodzieży:
"Harry Potter" J.K. Rowling (książki na całe życie, kocham do nich wracać)
"Biała jak mleko, czerwona jak krew" Alessandro D'Avenia (totalnie powalająca!)
"Król Złodziei" Cornelia Funke (wspaniała, jestem pewna, że nawet na Was, staruchy, zrobiłaby jeszcze wrażenie)
"Powiedz wilkom, że jestem w domu" Carol Rifka Brunt (zdumiewająco dobra książka)
"Tajemnica Abigél" Magda Szabó (niby klasyk, ale nie do znudzenia)
"Cyrk nocy" Erin Morgenstern (dla romantycznych dusz raczej)

Z lektur szkolnych:
"Dzieci z Bullerbyn"
"Chłopcy z Placu Broni"
"Kamienie na szaniec"
"Rok 1984"
"Syzyfowe prace"

Awatar użytkownika
Kluchman
Laureat Złotej Piłki
Laureat Złotej Piłki

7 ulubionych książek

Postautor: Kluchman » śr 03.08.2016 9:02

Trudno pisać o ulubionych książkach, bo generalnie wszystkie czytam tylko raz. Co bym polecił? To powinno być coś wartościowego i zarazem przyjemnego w czytaniu. Na razie podam na szybko mniej niż 7, ale jak coś mi się przypomni, to dorzucę do listy.

"Stulecie chirurgów" i "Triumf chirurgów" - Jürgen Thorwald

To właściwie dwie książki i to dość obszerne. Historia chirurgii z pierwszoosobowej perspektywy adepta tej sztuki. Momentami drastyczne, ale wciągające i w niezwykle ciekawy sposób opisujące rozwój chirurgii jako dziedziny medycyny. Brutalne cięcia "na żywca", przełomowe odkrycia, wzajemna rywalizacja lekarzy, nieraz brutalny opór środowiska medycznego i naukowego na całym świecie przed przyjęciem nowej cząstki wiedzy. Od dłubania w ciele brudnymi łapskami po omacku niemal zawsze kończącego się śmiercią pacjenta aż po zaawansowane i bezbolesne zabiegi. Jak długa i kręta była droga od jednego do drugiego? To w fascynujący sposób opisują te książki.

"Wielcy ekonomiści : czasy, życie, idee" - Robert L. Heilbroner

Może być trudno dostać. Moim zdaniem bardzo dobra książka opisująca to mniej znane oblicze ludzi, którzy tworzyli myśl ekonomiczną. Pokazuje nie tylko same idee, ale też przybliża życie samych ich autorów oraz okoliczności, które doprowadziły do powstania takiej a nie innej koncepcji. Momentami zaskakująca, momentami zabawna, ale przede wszystkim bardzo ciekawa. Pozwala spojrzeć na ekonomię z trochę innej perspektywy.

"Krótka historia prawie wszystkiego" - Bill Bryson

Tytuł jakiś taki głupkowaty, ale sama książka na pewno zalicza się do czołówki tych, które czytałem. Szczególnie ze względu na styl autora, który pozycję popularnonaukową naprawdę prawie o wszystkim po trochu potrafił napisać w taki sposób, że trudno się od niej oderwać. Autor przy pisaniu na pewno musiał korzystać z wiedzy wielu innych ludzi i starał się nieraz skomplikowane koncepcje tłumaczyć w przystępny sposób. Nie dam sobie uciąć ręki, że w książce na pewno nie ma żadnego błędu merytorycznego (choć być nie powinno), ale dla mnie jej ogromną wartością dodaną jest znów pokazywanie nie tylko samych koncepcji i odkryć, ale też przedstawianie ich "od kuchni". Kopalnia anegdot, zabawnych i niezwykłych historii związanych z odkryciami naukowymi czy to biologicznymi, czy też astronomicznymi.

Awatar użytkownika
janop
Rangers Survive
Reputacja: 1181
Kontaktowanie:

7 ulubionych książek

Postautor: janop » śr 03.08.2016 9:23

Morrow dawaj swoją listę!

W młodości jako astronom-amator uwielbiałem "Niebo. Poradnik użytkownika" Davida Levy'ego.

Awatar użytkownika
Morrow
Administrator
Administrator
Reputacja: 1018

7 ulubionych książek

Postautor: Morrow » śr 03.08.2016 10:00

Cieszę się, że temat się przyjął i jest tu aktywność, bałem się, że na jego założeniu i dwóch postach się skończy.

Dzięki wielkie za wasze tytuły, dzięki temu dopisałem sporo pozycji do swojej listy. Np. Thorwalda i jego książki znam ale dwie kolejne pozycje innych autorów od Kluchmana, po jego bardzo zachęcających opisach, trafiają na moją listę książek koniecznych do przeczytania.

Póki co mam za i przed sobą kilka ciężkich dni więc swoją listę z opisami wrzucę w późniejszym czasie :-)

Awatar użytkownika
maciek_88
Moderator
Moderator
Reputacja: 356

7 ulubionych książek

Postautor: maciek_88 » śr 03.08.2016 10:02

Morrow pisze:Source of the post Np. Thorwalda znam ale dwie kolejne pozycje Kluchmana, po jego bardzo zachęcających opisach, trafiają na moją listę książek koniecznie do przeczytania.

Zdecydowanie polecam. Zwłaszcza ,,Stulecie" :)
Morrow pisze:Source of the post Tak jak i Doktorek nie zostanie skautem nie składając CV gdziekolwiek choć ma pewnie większe pojęcie o tych dzieciakach niż większość gogusiów chodzących w garniturach Armaniego w czołowych klubach.

Awatar użytkownika
Morrow
Administrator
Administrator
Reputacja: 1018

Re: 7 ulubionych książek

Postautor: Morrow » śr 03.08.2016 10:06

Też mogę śmiało polecić. Stulecie to jego najlepsza pozycja, pisał jeszcze o ginekologach, transplantologii, hemofilii czy początkach kryminalistyki ale Stulecie jest IMO jego najlepszą pozycją.

Na mojej liście będzie inna książka, innego autora, podobnego typu, którą gorąco polecam ale to później.

Awatar użytkownika
janop
Rangers Survive
Kontaktowanie:

7 ulubionych książek

Postautor: janop » śr 03.08.2016 10:18

futbolowa pisze:Source of the post "1Q84" Haruki Murakami (polecam całą trylogię, powali Was na łopatki, jeżeli tylko odnajdujecie się w takich klimatach)

Trylogia fajna, ale IMO "Norwegian Wood" najlepszy. Szkoda, że nie czytałem tego jako nastolatek. Plus świetne zakończenie.

Spoiler:

Awatar użytkownika
czarny samael
Gwiazda
Gwiazda
Reputacja: 315

7 ulubionych książek

Postautor: czarny samael » śr 03.08.2016 10:28

1.Saga o Mordimerze Madderinie.
2.Seria Lodowy Ogród
3.Saga o Wiedźminie.
4.Seria o Harrym Potterze.
5.Saga Lodu i Ognia
6.Dżuma
7.Wyspa Doktora Moreau.

Dwie ostatnie za nastolatka (no i Potter oczywiście wtedy, ale przy każdej powtarzałem całą serię) i bardziej po prostu pamiętam że ówcześnie zrobiły na mnie wrażenie.

Reszta monotematycznie :-P
Obrazek

Awatar użytkownika
sci
Kapitan
Kapitan
Reputacja: 305
Kontaktowanie:

7 ulubionych książek

Postautor: sci » śr 03.08.2016 11:11

1.2.3. Trylogia Warcraft.wojna starożytnych
4. Folwark zwierzęcy
5. napluję na wasze groby
6. Rozmowy z katem

Awatar użytkownika
futbolowa
Czerwona Diablica
Kontaktowanie:

7 ulubionych książek

Postautor: futbolowa » śr 03.08.2016 12:47

janop pisze:Source of the post
futbolowa pisze:Source of the post "1Q84" Haruki Murakami (polecam całą trylogię, powali Was na łopatki, jeżeli tylko odnajdujecie się w takich klimatach)

Trylogia fajna, ale IMO "Norwegian Wood" najlepszy. Szkoda, że nie czytałem tego jako nastolatek. Plus świetne zakończenie.

Spoiler:

No widzisz, a mnie "Norwegian Wood" podobało się chyba najmniej ze wszystkich książek Murakamiego. Wydało mi się zbyt... normalne, jak na niego. Ale czytałam ją wiele lat temu i zamierzam jeszcze raz spróbować.

Awatar użytkownika
janop
Rangers Survive
Kontaktowanie:

7 ulubionych książek

Postautor: janop » śr 03.08.2016 12:56

Pewnie dlatego, że nie byłaś 19-latkiem, który podkochuje się w dziewczynie z problemami psychicznymi :P Na oko czytałem połowę jego książek (dokładnie osiem licząc trylogię jako jeden tytuł). "Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa" i opowiadanie o młodej fetyszystce z "Mężczyźni bez kobiet" najbardziej przypadły mi do gustu.

Awatar użytkownika
futbolowa
Czerwona Diablica
Kontaktowanie:

7 ulubionych książek

Postautor: futbolowa » śr 03.08.2016 13:02

janop pisze:Source of the post Pewnie dlatego, że nie byłaś 19-latkiem, który podkochuje się w dziewczynie z problemami psychicznymi

Haha, ale za to znałam takiego - narzeczonego swego :mrgreen:

Ja z opowiadań najbardziej pokochałam "O tym jak w pewien pogodny kwietniowy poranek spotkałem stuprocentowo idealną dziewczynę" - okrutnie piękna historia!

Awatar użytkownika
Duch
Entuzjasta Kraftu
Entuzjasta Kraftu
Reputacja: 192
Kontaktowanie:

7 ulubionych książek

Postautor: Duch » śr 03.08.2016 22:13

Kilka pozycji ode mnie.

Ogólnie:

1. Nigdziebądź - Neil Gaiman
2. Trylogia Władcy Pierścieni - J.R.R. Tolkien
3. Przedksiężycowi - Anna Kańtoch
4. Neuromancer - William Gibson
5. Saga Lodu i Ognia - George R.R. Martin
6. Saga Harry'ego Pottera - J.R. Rowling
7. Lewiatan – Scott Westerfeld
8. Fever Pitch - Nick Hornby
9. Dziedzictwo Krwi - Richard A. Knaak
10. Paradyzja - Janusz Zajdel
11. Cała mitologia Cthulhu - H.P. Lovecraft
11. Saga Wiedźmina - Andrzej Sapkowski
12. Pan Lodowego Ogrodu - Jarosław Grzędowicz
13. Maszyna różnicowa - Bruce Sterling, William Gibson
14. Saga o krabach - Guy N. Smith :mrgreen:

Lekturki:

1. Quo Vadis - Henryk Sienkiewicz
2. Opowieść wigilijna - Charles Dickens
3. Bracia Lwie Serce - Astrid Lindgren
4. W 80 dni dookoła świat - Juliusz Verne
5. Przedwiośnie - Stefan Żeromski
6. Zbrodnia i kara - Fiodor Dostojewski

O kilku tytułach na pewno zapomniałem, ale to takie zestawienie "na szybko". Jak coś mi jeszcze wleci do głowy, to na pewno zaktualizuję :wink:
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
j1mmy
30+
30+
Reputacja: 373

7 ulubionych książek

Postautor: j1mmy » śr 03.08.2016 22:22

Przedksięzycowi super sprawa polecam jak ktoś nie czytał :)
Jeśli nie możesz złapać na forum napisz PM

Wróć do „Kultura, polityka, wydarzenia”