Temat historyczny

Muzyka. Literatura. Prasa. Film. TV. Krótko mówiąc - Kultura. Wszystko co się dzieje w Polsce i na Świecie jest warte skomentowania. Polityka i wydarzenia. Dyskusje tylko na wysokim poziomie.

Moderatorzy: petru, maciek_88, Dr.Football1, piotrcies, maestro, Cris7, fieldy

Awatar użytkownika
Bienias
Vamos Blaugrana
Reputacja: 326

Temat historyczny

Postautor: Bienias » śr 07.09.2016 12:26

Fajnie napisany tekst skierowany raczej do młodych.

Gdybyś miał dziś możliwość posłuchania tego Pana ze zdjęcia, jego opowieść mogłaby brzmieć mniej więcej następująco... ;)

"Cześć, jestem Łukasz... Łukasz Przybylski.
Nie przyglądaj mi się tak i daj spokój z tą kurtuazją, doskonale wiem, że mnie nie kojarzysz. Zupełnie Ci się nie dziwię. Dawno stąpałem po tym łez padole, a i w szkołach raczej o mnie nie słyszałeś. Smuteczek...

Ale spokojnie, oto kilka zdań o mnie. Urodziłem się w 1814 roku. Taaak wiem, nie było Pokemonów, Facebooków, a i Lewandowski jeszcze nie strzelał hattricków. Myślisz sobie: co za nuda! Hej, ale moje życie nie było nudne..., a i swego rodzaju hattricka zaliczyłem, i to w kadrze narodowej! Tak się niefortunnie historia potoczyła, że gdy się urodziłem, zabory trwały w najlepsze. Gdy tylko zrozumiałem, że mój kraj jest w niewoli, chciałem coś z tym zrobić. Strasznie mierziła mnie ta sytuacja. Gdy tylko nadarzyła się okazja, ruszyłem, by się napier..., bić z ruskim okupantem w Powstaniu Listopadowym, miałem wówczas 16 lat. Nieszczęśliwy los chciał, że mnie kacapy dopadły. Wylądowałem w dość popularnym "ośrodku wypoczynkowym" na Syberii, a i do Armii Carskiej mnie wcielono. Czas tak szybko leciał, że nim się obejrzałem, minęło 25 lat.

Po ćwierć wieku wróciłem na ziemie polskie, choć nadal okupowane. Udało mi się jakoś poukładać swoje życie. Jednak w kilka lat po powrocie, w kraju znów spróbowano powstania, tym razem był styczeń. Zimno jak cholera... ale ja akurat przywykłem. Od razu wskoczyłem w kamasze, wszak miałem niecałe 50 lat. Powalczyłem trochę, ale znowu miałem pecha i ruskie mnie złapały, tym razem pod Radzyminem. Wiedziałem, co mnie czeka. Domyśliłem się, że znowu trafię do ośrodka wypoczynkowego. I tak skazali mnie na trzy lata ciężkiej pracy w kopalni. Ruskie chyba wiedzieli, co zrobiłem kilkanaście lat wcześniej i już mnie nie chcieli puścić z tej syberyjskiej krainy.

Odbębniłem machanie kilofem i dożywotnio zostałem osiedlony w tamtych rejonach. Nie dość, że tęskniłem do Polski, to jeszcze te mrozy... . Pomyślałem, że się nie poddam. Waszym celem jest dziś wk... ZUS długowiecznością, a moim było wk... Ruskich. Tak więc zakonserwowałem się w tych śniegach. Setkę miałem na karku, gdy wybuchła I wojna światowa. zawirowania z tym związane sprawiły, że w 1918 roku, mając zaledwie lat 104, wziąłem nogi za pas i ruszyłem szybkością Usaina Bolta w stronę domu. Jakaż to była radość, gdy się okazało, że dotrwałem wolnej Polski! Tyle lat na tym ruskim zadupiu... . Zanim dobrze kamasze zdjąłem, słuchy mnie doszły, że świeżo upieczona II RP szarpie się z Niemcami o Wielkopolskę... . Pomyślałem nieco poirytowany: no k.... jego mać, szlag mnie zaraz trafi! Znów Powstanie! No cóż... ja nie pójdę?! Potrzymaj mnie piwo! Czas Pyrusków ratować!

No i ruszyłem. Do brygady włączono mnie w 1919 roku - daj sobie spokój z tym liczeniem. Tak miałem wówczas dokładnie 105 lat. Podczas walk dostałem w lewą nogę. Rannego mnie odwieźli... niee, na szczęście nie na tę cholerną Syberię, ale do Warszawy. Przy okazji nadmienię, że w końcu ktoś był łaskaw mnie awansować i tak dzięki Józefowi Dowbor-Muśnickiemu stałem się Pułkowinikiem panie dziejaszku! Żywota swego dokończyłem w spokoju, w Lipnie mając 108 lat.

Jak widzisz drogi Przyjacielu, zaliczyłem hattricka w kadrze Polski, tyle że ponad stu lat musiałem doczekać. Ale nudy nie było.
W sumie może i lepiej, że dziś ganiasz za Pokemonami, aniżeli za okupantem. I oby tak zostało, bo Syberii szczerze nie polecam!" ;)

Łukasz Przybylski
Powstaniec: Listopadowy, Styczniowy i Wielkopolski.

Awatar użytkownika
Boromir
Laureat Złotej Piłki
Laureat Złotej Piłki
Reputacja: 894

Temat historyczny

Postautor: Boromir » pt 16.12.2016 1:31

Doszły mnie słuchy, że niektórzy z person publicznych uważają, że stan wojenny był kulturalny i zagrożeniem prawdziwym to jest rząd PiS.

Chcę jedynie powiedzieć, że Głogów pamięta 31.08.1982 i zbrodnię lubińską, pamięta także brutalną pacyfikację protestów głogowskich po tym wydarzeniu, internowania, aresztowania itd.

http://31sierpnia1982.pl/lubin

Bo wiecie co chcę przekazać, my, głogowianie możemy się z Kretami lubiniakami ganiać pod Castoramą w dniu meczu, ale jak przyjdzie co do czego to pod jednym szalem znowu będziemy bić się o swoje wartości, tak jak kiedyś kulturalnie w czasie stanu wojennego.

Więc mam nadzieję, że ktoś sobie dobrze pewne sprawy przemyśli, bo zorganizować kilkanaście tysięcy ludzi na paradzie to nie jest żaden wielki wyczyn.

Na dokładkę:

PS Rzadko się wstydzę za Polskę, ale po wypowiedzi Janusza Lewandowskiego Aleppo-Warszawa czuję takie zażenowanie, że po prostu ręce opadają. Sami sobie sramy w najgorszy możliwy sposób...
Obrazek

Awatar użytkownika
Dr.Football1
I Don't Need No Doctor
I Don't Need No Doctor
Reputacja: 1278
Kontaktowanie:

Temat historyczny

Postautor: Dr.Football1 » sob 17.12.2016 0:48

Zawsze lubilem historie, zwlaszcza te mowiaca o II wojnie swiatowej i sporo o tym ogladalem/czytalem, ale do eksperta w tym temacie jest mi bardzo daleko. Wlasnie gadam o sprawach z tym zwiazanych z Magnumem na fb, ale ciekaw jestem opinii innych znawcow, a takich na pewno na forum mamy (Mazur, masacra, Boromir?).

Kilka pytan czysto hipotetycznych - dla koneserow pewnie takze idiotycznych, tracacych fantastyka, ale fajnie byloby poznac opinie ludzi, ktorzy w tym siedza.

1) Czy operacja Barbarossa miala jakiekolwiek szanse powodzenia?
2) Jak potoczylyby sie losy wojny i w ogole calego swiata gdyby w 43/44 Niemcy stworzyliby swoja Wunderwaffe, ktora okazalaby sie bomba atomowa?
3) Co by bylo gdyby Hitler zrezygnowal z ofensywy na ZSRR i skoncentrowal sie na froncie zach, zwazajac ze stalinowi nie spieszylo sie do ataku na Rzesze.
4) Czy istnialo polskie Waffen SS? Szczycimy sie tym, ze nie, ale slyszalem ze cos takiego istnialo.

Awatar użytkownika
Boromir
Laureat Złotej Piłki
Laureat Złotej Piłki

Temat historyczny

Postautor: Boromir » sob 17.12.2016 9:30

Dr.Football1 pisze:Source of the post 4) Czy istnialo polskie Waffen SS? Szczycimy sie tym, ze nie, ale slyszalem ze cos takiego istnialo.

Chyba w GW słyszałeś.

Nie było polskiej jednostki SS chociaż w innych jednostkach zdarzali się Polacy albo raczej polscy obywatele. Dodać należy że pod koniec wojny do SS wcielano siłą.

Z tego co wiem to z państw okupowanych również Grecy nie mieli swojego oddziału.
Obrazek

Awatar użytkownika
masacra
Gwiazda
Gwiazda
Reputacja: 638

Temat historyczny

Postautor: masacra » sob 17.12.2016 10:09

Dr.Football1 pisze:Source of the post zwazajac ze stalinowi nie spieszylo sie do ataku na Rzesze.

Stalin wzdłoz granicy zachodzniej miał rozmieszczone wojska ofensywne, co sugerowało, że przygotowuje się do ataku. Wiedział o tym Hitler i postanowił przproadzic uderznie wyprzedzające. M.in dzieki temu, że natrafił jedynie na rodzieckie siły ofensywne, udało mu się odniesc tyle zwyciestw w początkowej fazie wojny z ZSRR.
Oczywiście, mogłem się skompromitować. Ale zawsze z pomocą przyjdzie odrobina dialektyki. Rzecz jasna sformułowałem swoje prognozy w taki sposób, by były poprawne także jeśli zdarzy się rzecz dokładnie przeciwna

Awatar użytkownika
League
Laureat Złotej Piłki
Laureat Złotej Piłki
Reputacja: 1215

Temat historyczny

Postautor: League » sob 17.12.2016 10:16

Dr.Football1 pisze:Source of the post 1) Czy operacja Barbarossa miala jakiekolwiek szanse powodzenia?

Miała ale bardziej przy pierwotnym planie, niemcy chcieli atakować 15 maja ale szczęśliwie dla stalina obalono rząd księcia pawła i Hitler musiał zaatakować Grecję i Jugosławię dzięki czemu Niemcy stracili ponad miesiąc czasu i trochę wojska, potem właśnie tego czasu zabrakło bo zima zaskoczyła drogowców;)
Pierwsze miesiące operacji barbarossa to były zwycięstwa niemców i własnie tego straconego miesiąca przed zimą brakowało by zająć moskwę, potem zima, porażka i już dostali niemcy po tyłku
Obrazek

Awatar użytkownika
Magnum
Laureat Złotej Piłki
Laureat Złotej Piłki
Reputacja: 635
Kontaktowanie:

Temat historyczny

Postautor: Magnum » sob 17.12.2016 16:23

Boromir pisze:Source of the post Nie było polskiej jednostki SS chociaż w innych jednostkach zdarzali się Polacy albo raczej polscy obywatele. Dodać należy że pod koniec wojny do SS wcielano siłą.

Krążyły (krążą?) legendy o próbie stworzenia SS z Górali - może o to mu chodzi. Albo o Polnische Wermacht, ale to a) do SS daleko b) przymusowy pobór do tego typu jednostek był oczywisty.

League pisze:Source of the post Pierwsze miesiące operacji barbarossa to były zwycięstwa niemców i własnie tego straconego miesiąca przed zimą brakowało by zająć moskwę, potem zima, porażka i już dostali niemcy po tyłku

I tak i nie, bo warto pamiętać o tym, że ZSRR miał ogromne zasoby ludzkie i militarne na tyłach. To, że zima przeszkodziła to oczywiste, ale nawet zajęcie Moskwy nie gwarantowaloby niczego.
Obrazek

Awatar użytkownika
Boromir
Laureat Złotej Piłki
Laureat Złotej Piłki

Temat historyczny

Postautor: Boromir » sob 17.12.2016 16:44

Magnum pisze:Source of the post Krążyły (krążą?) legendy o próbie stworzenia SS z Górali - może o to mu chodzi. Albo o Polnische Wermacht, ale to a) do SS daleko b) przymusowy pobór do tego typu jednostek był oczywisty.

Żeby tylko SS, z górali to oni osobny naród chcieli stworzyć, albo raczej nową grupę etniczną w obrębie narodu niemieckiego :rotfl:

I faktycznie chciano z nich stworzyć jednostkę SS, ale górale którzy się zgłosili podobno popili i pojedli po czym się rozeszli do domów :mrgreen:

O Polnische Wermacht czytałem kilka lat temu ale poza jednym artykułem w zasadzie nie było o nich informacji, nawet na zagranicznych forach.
Obrazek

Awatar użytkownika
League
Laureat Złotej Piłki
Laureat Złotej Piłki

Temat historyczny

Postautor: League » sob 17.12.2016 22:29

Magnum pisze:Source of the post I tak i nie, bo warto pamiętać o tym, że ZSRR miał ogromne zasoby ludzkie i militarne na tyłach. To, że zima przeszkodziła to oczywiste, ale nawet zajęcie Moskwy nie gwarantowaloby niczego.

nie gwarantowałoby zwycięstwa ale byłaby po stokroć lepsza sytuacja, sytuacja w grecji bardzo pomogła rosjanom. Dodatkowo Niemcy popełnili kolejny wielki błąd, a więc byli rasistami i traktowali rosjan, i wojskowych i cywilów jak śmieci, wysyłali do obozów, spora była ilość rosjan chcących obalenia diabła stalina ale jak niemiec robił z nimi co chciał to sami zmienili nastroje i uprzykrzali życie szwabom.
Obrazek

Awatar użytkownika
Boromir
Laureat Złotej Piłki
Laureat Złotej Piłki

Temat historyczny

Postautor: Boromir » sob 17.12.2016 22:45

League pisze:Source of the post Dodatkowo Niemcy popełnili kolejny wielki błąd, a więc byli rasistami i traktowali rosjan, i wojskowych i cywilów jak śmieci, wysyłali do obozów, spora była ilość rosjan chcących obalenia diabła stalina ale jak niemiec robił z nimi co chciał to sami zmienili nastroje i uprzykrzali życie szwabom.

To chyba Suworow taką teorie miał, że gdyby Niemcy wygrali Rosjan to wygraliby wojnę i twierdził, że wystarczyło dawać działać Własowowi a kacapy by sami komunistów wywieźli na Sybir.

Ale wiadomo, Lebensraum i inne aryjskie sprawy sprawiły, że dla Rosjan nie było różnicy.
Obrazek

Awatar użytkownika
Bienias
Vamos Blaugrana
Reputacja: 326

Temat historyczny

Postautor: Bienias » śr 28.12.2016 1:49

Co by nie mówić w Poznaniu więcej niż godnie pamiętają o Powstaniu Wielkopolskim

Awatar użytkownika
NoName1989
Gwiazda
Gwiazda
Reputacja: 312

Temat historyczny

Postautor: NoName1989 » śr 28.12.2016 10:19

Powstanie Wielkopolskie było naszym zwycięstwem i aż dziwne, że nie jest tak celebrowane jak Powstanie Warszawskie.
Obrazek

Awatar użytkownika
League
Laureat Złotej Piłki
Laureat Złotej Piłki

Temat historyczny

Postautor: League » pt 30.12.2016 21:52

Obrazek

Awatar użytkownika
Magnum
Laureat Złotej Piłki
Laureat Złotej Piłki
Reputacja: 635
Kontaktowanie:

Temat historyczny

Postautor: Magnum » pt 27.01.2017 19:35

http://niezalezna.pl/92962-skandaliczne ... -kolejarzy

Moze ktos mi wytlumaczyc co jest skandalicznego w tym, ze byli kolaboranci? Rozumiem tylko oburzenie pod tym wzgledem, ze nie wymienia sie np Francji itp. Ale mam troche dosyc tego udawania, ze jestesmy bez skazy. Po prostu chcialbym, zeby byla prawda ze wszystkich stron. Wiekszosc naszego narodu pomagala Zydom i innym uwiezionym w Auschwitz, byli kolaboranci. Tak samo jak byli zydowscy komendanci w obozach. Tak samo jak byli zwykli Niemcy ktorzy pomagali Zydom. Tak samo jak francuskie koleje za kase wozily ludzi. Ale w ten sposob prezentowany przez Niezalezna to nigdy do niczego nie dojdziemy.
Obrazek

Awatar użytkownika
League
Laureat Złotej Piłki
Laureat Złotej Piłki

Temat historyczny

Postautor: League » pt 27.01.2017 19:47

Kiedyś polskie obrazy śmierci pojawiały się raz na kilka miesiecy, teraz raz na tydzień albo nawet czasem częśćiej bo w tym już i anglicy i włosi użyli tego sformułowania. Mają w tym cel podkreślać polskość w zbrodniach niemców, zaraz będą się dopatrywali że drewno na elementy wyposażenia pociągu było pozyskane w polsce przez polskiego drwala
Obrazek

Wróć do „Kultura, polityka, wydarzenia”