Gdybym był u władzy

Muzyka. Literatura. Prasa. Film. TV. Krótko mówiąc - Kultura. Wszystko co się dzieje w Polsce i na Świecie jest warte skomentowania. Polityka i wydarzenia. Dyskusje tylko na wysokim poziomie.

Moderatorzy: petru, maciek_88, Dr.Football1, Cris7, fieldy, piotrcies, maestro

Awatar użytkownika
kaczy
Gwiazda
Gwiazda
Reputacja: 315

Gdybym był u władzy

Postautor: kaczy » sob 16.06.2012 0:59

Na forum mamy sporo inteligentnych ludzi więc myślę iż warto dzielić się swoją wizją gospodarczo-społecznego uzdrowienia polski. Chciałbym abyśmy potraktowali ten temat poważnie i stworzyli swego rodzaju alternatywną rzeczywistość która być może posłuży kiedyś jako treściwy postulat do organów rządzących.
Niestety, moje wykształcenie, brak wrodzonego cwaniactwa i układów wyklucza jakąkolwiek ingerencje w sprawy najwyższej wagi więc pozostaje tylko pisanie po forach i rozkminy typu '"po co przejmować się czymś na co nie ma się wpływu'

Na początku dążył bym do częściowej legalizacji miękkich narkotyków, ale w odpowiedni poukładany sposób. Wiadomo że łatwo rzucić pusty slogan, ale w ten sposób byśmy zabrali źródła dochodu wielu gangsterom i ludziom ciemnej strefy którym nie było by to na rękę. - Tyle na początek ode mnie

Awatar użytkownika
Cement
Lider Drużyny
Lider Drużyny
Reputacja: 258

Re: Gdybym był u władzy

Postautor: Cement » sob 16.06.2012 2:05

Bardzo fajny temat, propsuję. Na opracowanie jakiejś całościowej strategii potrzebowałbym czasu oraz douczenia się w wielu dziedzinach, ale następujące zmiany w Polsce wprowadziłbym na pewno.

1. Likwidacja ZUS-u - to dziura bez dna do której już teraz z budżetu państwa trzeba dopłacać 90 miliardów złotych. To nie może trwać wiecznie, a wobec niżu demograficznego (dziś na 1 niepracującego przypada 4 pracujących, za 50 lat ma się to zmniejszyć do 2 pracujących na jednego emeryta) ta dziura będzie się powiększać. Likwidacja ZUS-u nim ta żałosna organizacja w końcu się zawali jest niezbędna.

2. Wyższe opodatkowanie zagranicznych koncernów i sieci sklepów które mają placówki w Polsce, a przy zamknięciu bądź przeniesieniu fabryki płacenie wychodnego, tak jak w Niemczech.

3. Zerwanie konkordatu - oszczędność wg. różnych szacunków 1-1.5 miliarda złotych.

4. Likwidacja powiatów jako jednostek nikomu niepotrzebnych i przeżerających kasę. Województwa wystarczą.

5. Ograniczenie przywilejów pewnych grup zawodowych - sytuacja z 40-letnimi prokuratorami pobierającymi emeryturę w wysokości 15 tyś. złotych to patologia, ograniczyć trzeba też przywileje emerytalne mundurowych. Łagodniej potraktowałbym górników, ale tych faktycznie pracujących pod ziemią.

6. Zrobienie porządku z "Wyższymi Szkołami Tego i Owego" które wypuszczają masowo absolwentów z bezwartościowymi dyplomami i brakiem przygotowania do wejścia na rynek pracy. Stworzyłbym za to kilka elitarnych, dobrze dofinansowanych z kasy państwa uniwersytetów w których kształcona byłaby elita intelektualna, ale które byłyby również ośrodkami badań i rozwoju polskiej nauki. Pracownicy naukowi byliby selekcjonowani, ale i sowicie opłacani, żeby nie musieli (jak obecni profesorowie) łapać tyle etatów ile się da i gonić z uczelni na uczelnię. Tylko takimi zmianami można podnieść poziom nauczania i sprawić, aby polska nauka zaistniała na świecie.

7. Inwestycje w przyszłościowe technologie (biotechnologia, elektronika, technologia informacyjne itd.), to wiąże się z uniwersytetami.

8. Inwestycje państwa w przemysł - same usługi to za mało aby stworzyć stabilną gospodarkę, przemysł da też zatrudnienie.

9. Zrobienie porządku z umowami śmieciowymi (mam tu oczywiście na myśli sytuację w której pracodawca wciska pracownikowi umowę śmieciową zamiast etatu, a nie przypadki kiedy faktycznie potrzebna jest umowa o dzieło lub zlecenie) - albo ich ograniczenie do minimum, albo też nałożenie obowiązku opłacania od tych umów składek na ZUS (przynajmniej do momentu wspomnianej likwidacji ZUS-u, który zastąpiony zostanie systemem kanadyjskim albo prywatnymi firmami ubezpieczeniowymi).

10. Kryminalizacja posiadania kont w rajach podatkowych.

Tyle narazie :D

Awatar użytkownika
MazurXIII
Gwiazda
Gwiazda
Reputacja: 272

Postautor: MazurXIII » sob 16.06.2012 9:27

Niech geniusze,którzy chcą zlikwidować ZUS wskażą,z czego będą opłacać emerytury (obecne - ze starego systemu polegającego na umowie pokoleniowej).Zreformować i wziąć za pysk (kasa tam często znika w tajemniczych okolicznościach) - tak.

Recepta na sukces jest prosta - obniżenie obciążeń fiskalnych z jednoczesną bezwzględną walką z szarą strefą i korupcją (wystarczy dać większe uprawnienia NIK,które odwala świetną robotę,ale efektem końcowym jest zwykle tylko raport o nieprawidłowościach).Ograniczyć przerośnięta biurokrację i uprościć przepisy - przede wszystkim dotyczące działalności gospodarczej - też by nie zaszkodziło.I ludzie sami zwiększa PKB w kosmicznym tempie.
Obrazek

Awatar użytkownika
sickstick
Laureat Złotej Piłki
Laureat Złotej Piłki
Reputacja: 1135

Postautor: sickstick » sob 16.06.2012 13:51

kaczy pisze:Na początku dążył bym do częściowej legalizacji miękkich narkotyków, ale w odpowiedni poukładany sposób. Wiadomo że łatwo rzucić pusty slogan, ale w ten sposób byśmy zabrali źródła dochodu wielu gangsterom i ludziom ciemnej strefy którym nie było by to na rękę. - Tyle na początek ode mnie

Ja bym zaczął TYLKO od trawy na zasadzie legalnego nie tylko posiadania (depenalizacjia, podobno 70% krajów Europejskich ma to wprowadzone), ale i sprzedaży - opodatkowanie tego typu zakupów stanowiłoby duży zysk na państwowym koncie. W przypadku grzybów i kwasa nieco bym się wstrzymał, ewentualnie wprowadził legalne posiadanie, ale handel już nie. Podział na miekkie i twarde wziął się przez granicę w postaci tego, że jedne uzależniają fizycznie a drugie nie, ale nie oznacza to ze te drugie są bezpieczne. Znam ze 2 ludzi, którym na kwasie odj***ało, zachowują się jakby im faza nie zeszła do końca zycia. Zalegalizowanie posiadania, ale nie handlu, sprawi że dostęp będzie równie trudny (czyli dla wybranych), ale ewentualna wpadka nie będzie przez policję karana. Oczywiście grzyby można sobie wyhodować samemu, ale jak ktoś już się tego podejmuje, to znaczy że wie o co w tym wszystkim kaman.

Gdyby spojrzeć z perspektywy pieniężnej, to koko też byłoby potężnym strzałem budżetowym. 30 ojro = 120 zeta * 0,23 = 27 zeta od pakieta na budżet państwa, a jak zapewne wielu wie, nikt nigdy nie kupuje jednego pakieta koko...

kaczy pisze:w ten sposób byśmy zabrali źródła dochodu wielu gangsterom

Kupujesz palenie u gangsterów? :mrgreen:

Awatar użytkownika
rzeznik
Lider Drużyny
Lider Drużyny
Reputacja: 0

Postautor: rzeznik » sob 16.06.2012 14:13

Awatar użytkownika
ddemon
Gwiazda
Gwiazda
Reputacja: 59
Kontaktowanie:

Postautor: ddemon » sob 16.06.2012 15:07

To bym wypierniczył wszystkich obcokrajowców z kraju 8) Od dzisiaj TU JEST POLSKA !! :lol:
Zaczął bym od skośnookich aby się jakiś Koreańczyk się nie zawieruszył :lol:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
kaczy
Gwiazda
Gwiazda
Reputacja: 315

Postautor: kaczy » sob 16.06.2012 17:49

ddemon pisze:To bym wypierniczył wszystkich obcokrajowców z kraju 8) Od dzisiaj TU JEST POLSKA !! :lol:
Zaczął bym od skośnookich aby się jakiś Koreańczyk się nie zawieruszył :lol:

Wtedy musiał byś najpierw powołać jakąś specjalną komórkę do tego zadania. Rekrutacja tylko dla bezwzględnych ludzi dla których ideologia była by ważniejsza od pieniędzy. Dobrze wyedukowanych ultra narodowców wzorem hitlerjungen

sickstick pisze:Kupujesz palenie u gangsterów? :mrgreen:

Kupuje u zwykłych przecinków. A miałem na myśli tych na samej górze.

wszystko
Podawacz Piłek
Podawacz Piłek

Postautor: wszystko » pt 14.09.2012 20:28

Mimo wielu opinii, że to bez sensu to ja bym chciał
1) Zlikwidował ZUS, ze sprzedaży ich majątku (nieruchomości, sprzęt, auta) starczy na wiele lat emerytur. Umowa między pokoleniowa żart a nie argument.
2) Zlikwidować KRUS- j.w.
3) Zlikwidować PIT, ponad 30% tego podatku idzie na jego obsługę.
4) Wprowadzić bigPIT dla podmiotów zagranicznych i zakładów zatrudniających ponad 100 osób.
5) Zlikwidować oprocentowanie kredytów, pieniądz nie może robić pieniądza.
a) zlikwidować kredyty typu chwilówki
b) zlikwidować reklamy kredytów
c) zlikwidować komorników (zamiast nich mediator polubowny z większymi uprawnieniami)
6) Wprowadzić centralne sterowanie (kartki) na produkty pierwszej potrzeby -chleb (prawdziwy, nie ten za 2.5 z Tesco), jajka.
7) Zlikwidować monopol alkoholowy (dla >25%) i zakazać jego sprzedaży w sklepach.
8) Zlikwidować wytwórnię papierosów, niech sami ludzie skręcają sobie
9) Zdjąć nielegalność z Konopi indyjskich, krzaków Koki i grzybów typu łasiczka (mniejsza przestępczość, mniej zatruć lekami, które zastąpione będą przez znane naturalne metody)
10) Uznawać publiczne wykorzystywanie religii jako obrazę społeczeństwa (demonstracje religijne, nagabywanie przechodniów, wciskanie gadki z diabłem itp).

Awatar użytkownika
czarny samael
Gwiazda
Gwiazda
Reputacja: 330

Postautor: czarny samael » sob 15.09.2012 13:00

Poza wielkimi instytucjonalnie projektami jak likwidacja ZUS (efekt jest ok, ale tego w praktyce nie da się zrobić), których efekty nie jesteśmy wstanie do końca przewidzieć, skupiłbym się na początek na małych rzeczach, jak zrobiona już likwidacja obowiązkowej służby wojskowej, czy legalizacja marihuany.
Żeby za mocno nie wchodzić w temat:
-prywatyzacja urzędów pracy (racjonalna i pod odpowiednimi warunkami)
-prywatyzacja szpitali i służby zdrowia z obowiązkowym zapisem o procencie jaki szpitale muszą przeznaczyć na tzw. nieopłacalne leczenie.
-stworzenie specjalnej komórki zajmującej się raportami NIK. Kadencyjną, ale możliwą co pewien okres do zmiany, której doniesienia np. CBŚ musiałby traktować priorytetowo
-liberalizacja ustaw związanych z kwestiami światopoglądowymi, totalna.
Obrazek

wszystko
Podawacz Piłek
Podawacz Piłek

Postautor: wszystko » sob 15.09.2012 19:37

Prywatyzacja Urzędów Pracy to extra temat. Bo teraz to tylko posady są dla urzędników. W Łodzi piękny wybudowali urząd, parę milionów poszło, nowe komputery dla urzędników itp... a pracy jak nie było tak nie ma ... i jest jeszcze mniej pieniędzy na jej szukanie przez urzędników... ale zaraz... przecież to i tak ich nie obchodzi...

I bardzo ważne: jestem zdania, że jeśli coś się dzieje w społeczeństwie i jest przez to społeczeństwo ogólnie akceptowane (czyt. nie przeszkadza albo przeszkadzanie jest tylko wymysłem) to Rząd ma OBOWIĄZEK to unormować prawnie. Trawę się pali, i co? Do więzienia się wsadza. Homoseksualiści są, i co? Udawać, że ich nie ma? Sam nie przepadam za takimi widokami ale taka jest przyroda, zdarza się. Nie jest to nienormalne wcale, jest po prostu inne. Nie lubię ale kminku też nie lubię a nie tępię go na każdym kroku. A np. grzybki halucynki są używane NIELAGALNIE jako najlepsze i często jedyne lekarstwo na przewlekłe migrenowe bóle głowy (skutek uboczny... czasem wymioty). Legalizacja konipi, koki i grzybów bardzo zmniejszy dochody i REPUTACJĘ firm farmaceutycznych. Lobby ich przeciw jest ogromne. Robienie z tego czegoś nielegalnego to BIZNES i POLITYKA, w d*pie to mają Ci co powinni na co dzień tym się zajmować całym sercem i rozumem. U mnie np. w mieście jest akcja PIĘTNOWANIA policjantów i SPOŁECZNIAKÓW co ścigają po osiedlach chłopaków za jointa (szczegółów nie zdradzę KMWTW).

A co do prywatyzacji szpitali to jestem ZA I PRZECIW. Nie mam w sumie pojęcia. Teraz jest źle bo wału się kręci przetargach, sprzęcie, wypłatach... ale u prywaciarza mogą być "oszczędności" robione na lekach, jakości usług... Ludzie z poczuciem misji i obowiązku społecznego rzadko docierają na stanowiska, które umożliwiały by im realizować dobre cele... bo trzeba być prawdziwym skurczybykiem (bo taki charakter jest potrzebny aby do takiej pozycji dojść) aby zostać np. dyr. szpitala.

Awatar użytkownika
michal2
Pierwszy Skład
Pierwszy Skład

Postautor: michal2 » sob 15.09.2012 20:27

Z mniejszych spraw poprawiłbym ustawę hazardową. To absurd, że człowiek nie może dla rozrywki postawić kasy w internecie, nie wspominając o tym, że kluby tracą duże wpływy z reklam bukmacherów. W Anglii cała Premiership jest obklejona reklamami buków a jakoś nie słychać o problemach ich społeczeństwa z uzależnieniem od hazardu.
Podobnie jest z pokerem. Jeżeli ktoś jest dobry i zarabia regularnie, to powinien mieć możliwość legalnego grania i opłacenia PITu.

Depenalizacja w przypadku posiadania małych ilości narkotyków, to też podstawa.

Inna zmiana: niech każdy więzień będzie zmuszony do zarobienia choć w części na swoje utrzymanie. Niech pracują. Poza tym wsadzanie ludzi do więzień trzeba by ograniczyć, by nie było tak jak ze sławnymi pijanymi rowerzystami, przez co marnuje się sporo publicznych pieniędzy na ich utrzymanie.

Emerytury-wg mnie jeśli osoba umrze np mając 50 lat to pieniądze które odłożył powinny zostać przekazane rodzinie a nie przepadać.
Wiek emerytalny oczywiście do obniżenia. Przywileje do likwidacji. Na pewno znalazłyby się sposoby gdyby państwem rządzili prawdziwi fachowcy a nie te !@#$%
Nepotyzm, wysoce w Polsce rozwinięty też powinien podlegać ostrej kontroli. Ale mówimy tu o sytuacji, w której jak mówi nazwa tematu, rządziłbym ja, a ja jestem uczciwy. :afro:

Umowy śmieciowe-zorganizowałbym to w jakiś mądry sposób tak, że nie byłoby możliwe zarabianie mniej niż pensja minimalna dotycząca etatów. To jakaś parodia, że ludzie tyrają za śmieszne grosze, niższe nawet niż żałosna pensja minimalna.

Zabroniłbym publikowania sondaży wyborczych w tv i internecie. Nic dziwnego, że połowa nie idzie na wybory, gdy widzi, że wygra po lub pis. Zabronić, tego, a może frekwencja się zwiększy.

wszystko
Podawacz Piłek
Podawacz Piłek

Postautor: wszystko » ndz 16.09.2012 20:26

Więzienia to bardzo ciekawa bajka :) Bajka to dobre słowo. Więzienie powinno być tylko dla groźnych przestępców w celach izolacyjnych, dla reszty obowiązkowa praca... heh ale Prawa Człowieka zabraniają do zmuszania do pracy :) Ale zmusić do siedzenia w celi 2x2 już można :)

A wiecie czemu zdelegalizowano ukochaną roślinę Georga Washingtona (konopie indyjskie)? Bo prywatne więzienia musiały się czymś zapełnić -BIZNES :D no i firmy farmaceutyczne też wolą aby leki nie rosły na polu tylko były sprzedawane w pudełku w aptece.

Kiedyś krzywo patrzyłem a tych co nie płacą podatku i ZUS'u, pracują na czarno itp... a teraz... To jak Ci co wyszli z Matrixa. Ja płacę co miesiąc ok 970 zł ZUSu z czego nic nie mam poza byciem na wolności bez komornika na głowie, za prywatną opiekę medyczną płaciłbym z 500 zł miesięcznie i miałbym jeszcze raz na tydzień pielęgniarkę w domu z zestawem detoksykacyjnym na kaca :) Rozumiem i popieram to, że cywilizacja wymaga aby opiekować się starszymi, niezdolnymi do pracy ale są o wiele lepsze sposoby niż OKRADANIE reszty obywateli... Opłata pod groźbą kary to KRADZIEŻ a nie podatek czy składka ZUS.

W dzisiejszych, bardzo świadomych, czasach można być dumnym z bycia nowoczesnym anarchistą (czyt. zdystansowanym do prawa i władzy dobrym obywatelem). Władza to trochę jak mąż alkoholik i tyran. Nienawidzi rodziny, mówi, że ją kocha, tyranizuje ją na każdym kroku a jak pójdzie się razem do ludzi (czyt. unia, szczyty i inne pierdoły) to wielka miłość a po powrocie do domu kijem po żebrach.

adainak
Podawacz Piłek
Podawacz Piłek

Postautor: adainak » pt 05.10.2012 15:51

moim zdaniem również więzienia powinny być dla totalnych zwyrodnialców, a drobni przestępcy przymusowe prace(baaarodz ciężkie) za darmo...
zabawki są dobre jednak takie klocki to świetna rozrywka dla dzieci

montanahenryy
Podawacz Piłek
Podawacz Piłek

Postautor: montanahenryy » sob 27.10.2012 0:12

W więzieniach dla wszystkich powinna być praca, aby sami się utrzymywali. W zależnosci od rodzaju kary ciężkość pracy. Właśnie jak ktoś pisał o emryturach jeśli osoba umiera część jej emerytury powinna być przekazana rodzinie. I popieram pomysł z zakazem publikacji sondaży wyborczych :beer:

Awatar użytkownika
pauletta_atletta
Trampkarz
Trampkarz

Postautor: pauletta_atletta » pn 12.11.2012 16:19

michal2 pisze:Emerytury-wg mnie jeśli osoba umrze np mając 50 lat to pieniądze które odłożył powinny zostać przekazane rodzinie a nie przepadać.
Wiek emerytalny oczywiście do obniżenia.

Zdecydowanie się zgadzam! To niesprawiedliwość :(

Jestem też za ciężką :P pracą dla więźniów. Czasami żyją oni w dobrych warunkach i nic nie robią, a mogliby chociażby sprzątać ulice... I jakoś odpokutować swoje winy.
Obrazek

Wróć do „Kultura, polityka, wydarzenia”