MŚ 2014: GRUPA B - Hiszpania, Holandia, Chile, Australia

Mistrzostwa Świata. Brazylia 2014

Moderatorzy: petru, maciek_88, Dr.Football1, piotrcies, maestro, Cris7, fieldy

Awatar użytkownika
Bouma
Pierwszy Skład
Pierwszy Skład
Reputacja: 128

Re: MŚ 2014: GRUPA B - Hiszpania, Holandia, Chile, Australia

Postautor: Bouma » sob 21.06.2014 16:30

Ktos napisal, ze Holandia zlekcewazyła Australie. Otoz nie - ja osobiscie zadnego lekcewazenia nie dostrzegam. Pierwsza bramka - bład w kryciu bodaj De Vrija. Druga bramka - indywidualny bardzo prosty bład Jaanmata. Szansa Leckiego - indywidualny, FATALNY bład Vlaara. Straty w srodku pola to nastepstwo grania w tym ustawieniu i braku Strootmana. Brak kontroli spotkania - takoz. Niepokojace jest to, ze wszystkie mankamenty Holendrow (nieograna obrona, para De Jong - De Guzman, kiepska forma Sneijdera) wyszly w spotkaniu z Australia. Najlepsze, ze najsłabszy w defensywie z piatki obronców Blind w przeciwienstwie do kolegow zadnego bledu jeszcze nie popełnił.

Dobrze, że to spotkanie się odbyło, bo jednak mogę spokojniej podejść po spotkaniu z Hiszpanią do szans Holendrów na zdziałanie czegokolwiek tutaj. Zbyt duzo mankamentow ma ta druzyna, zeby odegrac w Brazylii naprawde kluczowa role i osobiscie zgadzam sie z opiniami, ze przejscie cwiercfinalu bedzie wynikiem ponad stan. Wiadomo, ze to turniej i wiele moze sie zdarzyc, ale ja (nie tylko ja) nie widze zbyt duzego oparcia w skladzie Holandii, ktore mogloby zagwarantowac ew. sukces. Dwójka wybitnych zawodnikow z przodu, swietny generalnie De Jong, bezbarwny Sneijder, ktory pewnie cos tam pokaze, De Guzman, ktorego obecnosc jest symbolem kryzysowej sytuacji drugiej linii Oranje, porzadny bramkarz, utalentowani, ale nieograni obroncy. Owszem, zdarzalo sie, ze np. duet Caniggia-Maradona potrafil doprowadzic Argentynę do dwóch finalow MS pod rzad, ale im nie brakowalo zelaznej defensywy - Holendrzy sadza dziwne pomylki z dobrze ustawiona Australia.

Ciekawe, co teraz wymyśli Van Gaal, bo, wprawdzie nie mam czasu na chodzenie po holenderskich stronach, ale z tego co przeczytalem, to Indi nie zagra w meczu z Chile. Jak dla mnie podstawa grania w systemie z piecioma obroncami bylo to, ze poza Blindem, ktory z tej piatki jest zdecydowanie najwszechstronniejszy, kazdy z nich w klubie jakis czas przynajmniej w takim ustawieniu gral. Jaanmat z boku, De Vrij i Indi na srodku, to ustawienie z koncowki sezonu w Feyenoordzie, Vlaar z tego co kojarze w Villi tez w tym ustawieniu z trojka w srodku jakis czas gral. Teraz jak nie bedzie Indiego, zostaje Veltman, ktory w Ajaxie w takim systemie nie gral i Terrence Kongolo, ktory moze faktycznie ma wiekszy talent od wszystkich holenderskich obroncow obecnych w Holandii, ale ktory przede wszystkim w Feyenoordzie w tym ustawieniu gral na boku obrony, podobnie zreszta jak u Van Gaala.

Osobiscie od poczatku sie zdziwilem, ze LVG zdecydowal sie na takie ustawienie, bo kompletnie zamknal sobie droge do wszelkich rotacji. Obecnie nie ma kto wejsc za kiepskiego De Guzmana, bo Clasie i Fer nie sa w stanie dac tyle w defensywie, Wijnaldum to zupelnie inna pozycja, a Strootmana nie ma. Osobiscie wyobrazalem sobie to tak, ze na lewej obronie zagra Martins Indi, w srodku w parze z De Jongiem - na swojej nominalnej pozycji Blind, jako 10-tka Sneijder, a skrzydłowi to Robben i któryś z młodych jak Depay/Boetius, ew. Lens. Blind to kapitalny gracz do pary z De Jongiem, bo jest bardzo wszechstronny i - co pokazal z Hiszpania - majacy bardzo duzy potencjal do gry w przodzie. Dla Sneijdera, Depaya i Robbena to z kolei naturalne pozycje. Nie mam zamiaru bawic sie w trenera, bo zbytnio cenie i szanuje Van Gaala i to tylko luzna uwaga, ale przy braku Strootmana (sorry - on jest idealnym partnerem dla De Jonga w tym systemie) w tym ustawieniu 3-5-2 widze wiecej mankamentow anizeli przy grze 4-3-3/4-2-3-1, jak w eliminacjach.

Spotkanie z Chile jest o tyle ciekawe, ze nie tylko jest to walka o pierwsze miejsce w grupie, nie tylko jest to walka o unikniecie Brazylii w 1/8 finalow, ale tez walka o cwiercfinal z Kostaryka/WKS, bo tak uklada sie turniejowa drabinka, jesli Kostarykanie zremisuja z Anglia. IMHO dla kazdej z tych druzyn (Chorwacja/Meksyk, Chile/Holandia, Kostaryka, WKS), taka drabinka na takim turnieju to marzenie.
...

Awatar użytkownika
Dr.Football1
I Don't Need No Doctor
I Don't Need No Doctor
Reputacja: 1218
Kontaktowanie:

Postautor: Dr.Football1 » sob 21.06.2014 20:26

Wydaje mi sie, ze 5-3-2 van Gaala bylo zaplanowane tylko i wylacznie na Hiszpanow, ale po wielkim meczu Louis postanowil ciagnac to dalej. Z Australia nie bylo juz tak kolorowo, bo trzeba bylo grac atakiem pozycyjnym i sprawa sie rypla. Szczesciem w nieszczesciu okazala sie kontuzja Indiego i przejscie na stare, dobre 4-3-3, z bedacymi w doskonalej formie Depayem i Robbenem na skrzydlach. Teraz nasuwa sie pytanie: co dalej, Louisie? Mozliwe sa oczywiscie dwa scenariusze. Pierwszy, czyli jedziemy dalej z trojka z tylu i do skladu wskakuje Veltman/Kongolo (raczej ten pierwszy moim zdaniem) lub drugi - wracamy do 4-3-3, duet stoperow stworza Vlaar z de Vrijem, a do jedenastki wchodzi bedacy w znakomitej formie Memphis. Ja jestem oczywiscie za wariantem numer 2.

Awatar użytkownika
League
Laureat Złotej Piłki
Laureat Złotej Piłki
Reputacja: 1083

Postautor: League » sob 21.06.2014 20:36

Obrazek

Awatar użytkownika
czarny samael
Gwiazda
Gwiazda
Reputacja: 337

Postautor: czarny samael » sob 21.06.2014 20:43

Pamiętałbym też o jednej ważnej rzeczy - Australia nie rozkłada sił na cały turniej. Mieli inny cel: wyjść z grupy. I dlatego mogli sobie pozwolić na ciągły pressing do 60-70 minuty. Holandii na to nie stać, bo chcą mieć siły do samego finału, ewentualnie na przyspieszenie gry przy złym wyniku na drabince. Podejrzewam, że również inne ekipy są podobnie przygotowane w kontekście fizycznym. Wystarczy spojrzeć jak Włosi i Urugwaj grali przeciw Anglii, a jak przeciw Kostaryce. Poza Hiszpanią, która po prostu była źle przygotowana do mundialu w każdym sensie, mimo świetnego składu. Anglia, Włosi, czy Argentyna wyglądają na dobrze przygotowane ekipy, tylko Anglia i ktoś z pary ITA/URU padnie ofiarą kalkulacji właśnie ekip z Włoch i Urugwaju.
Obrazek

Awatar użytkownika
Morrow
Administrator
Administrator
Reputacja: 1229

Postautor: Morrow » sob 21.06.2014 20:44

Też już pisałem, że cholernie mi brakuje Strootmana. Też mam nadzieję, że Van Gaal okaże się elastyczny i pokaże, że potrafi żonglować ustawieniami. Zdążył z dostosowaniem 3-5-2 i na Hiszpanów to był doskonały pomysł, w dalszej fazie to już nie musi być odpowiednia ścieżka do triumfu.

Jak słusznie zauważono mecz poniedziałkowy mecz może być kluczowy w kontekście szans na medal, drzewko wcale nie takie proste bo i Meksyk, i Chorwacja pokazały się ze znakomitej strony ale zawsze to lepiej grać z nimi niż walczyć z gospodarzami (i sędziami) a potem trafić kogoś z zestawu Kolumbia/Włochy/Urugwaj. Do tego dochodzi jeden dzień odpoczynku więcej a takie szczegóły mogą mieć znaczenie w kontekście walki o medale.

Z jednej strony Holendrom wystarcza remis a Chile znacznie lepiej czuje się atakując z kontry, z drugiej obrona Holandii dawała już koncert w pierwszej połowie z Hiszpanami, tyle, że La Roja nie lubiła albo nie chciała atakować tak bezpośrednio jak robią to Australia czy właśnie Chile. Za próbę zachowawczej gry Oranje mogą słono zapłacić. Stawka meczu jak zostało opisane wyżej jest bardzo wysoka ale z drugiej strony, co widać po kilku drużynach, gracze z Europy nie pozostają obojętni na panujące warunki, niektórych kryzys fizyczny już dopadł, innych pewnie dopiero czeka. Paradoksalnie, o ile Holandia nie przegra, przerwa za kartki Van Persiego może Pomarańczowym wyjść na dobre. Za Holendrami dwa bardzo wymagające i intensywne mecze grane w trudnych warunkach. Ryzyko jest spore ale nie wiem czy Van Gaala nie będzie korciło żeby trochę przemeblować skład i dać chwilę wytchnienia kilku graczom.

Akurat Włosi IMO wyglądali na zajechanych. Nawet jak przegrywali 0:1 nie byli w stanie przyspieszyć i wyglądali jakby w nogach mieli co najmniej 2 dogrywki.

Awatar użytkownika
Bouma
Pierwszy Skład
Pierwszy Skład

Postautor: Bouma » sob 21.06.2014 20:54

Dr.Football1 pisze:Pierwszy, czyli jedziemy dalej z trojka z tylu i do skladu wskakuje Veltman/Kongolo (raczej ten pierwszy moim zdaniem) lub drugi - wracamy do 4-3-3, duet stoperow stworza Vlaar z de Vrijem, a do jedenastki wchodzi bedacy w znakomitej formie Memphis. Ja jestem oczywiscie za wariantem numer 2.

Jak będzie chciał grać piątką obrońców, to na pewno z Veltmanem, wtedy Holandia zagrałaby w takim ustawieniu jak z Ekwadorem z tyłu, tyle, że miejsce Kongoli zająłby Blind. Wydaje mi się jednak, że Van Gaal postawi na 4-3-3, zwłaszcza, że może się okazać, że po remisie/wygranej z Chile przyjdzie w fazie pucharowej Holendrom grać w kolejnych spotkaniach atak pozycyjny. Zresztą przy wyniku 1-1 w pierwszej połowie po kontuzji Indiego wprowadził LVG nie obrońcę, a Depaya. Do Veltmana nic nie mam, ale nie sądzę, żeby kiedykolwiek odegrał istotną rolę w tej reprezentacji - jest słabszy od De Vrija i Indiego, a z młodszych zawodników Holendrzy mają całą plejadę utalentowanych obrońców i też nie sądzę, żeby Veltman się przebił ponad Rekika, Hendrixa i spółkę. Depay to obecnie najlepszy talent w ofensywie Holendrów i zdając sobie sprawę, że niekoniecznie Holendrzy cokolwiek ugrają, wolałbym, żeby grał on - zwłaszcza mając w pamięci 20-letniego Robbena strzelającego decydującego karnego w 1/4 ME 04 ze Szwecją. Z Australią Depay pokazał, że też już teraz jest w stanie stanowić o sile kadry.

Ma ktoś więcej asyst od Blinda na tych MŚ? Bo widzę, że przejęcie piłki głową z Australią też mu zaliczyli jako asystę, ma ich już trzy. Myślę, że jak ktoś ma stracić na graniu czwórkę z tyłu, to on, bo jednak Janmaat jest lepszy w defensywie.
...

Awatar użytkownika
fieldy
One Arsene Wenger
One Arsene Wenger
Reputacja: 1480

Postautor: fieldy » sob 21.06.2014 21:00

Bouma pisze:Ma ktoś więcej asyst od Blinda na tych MŚ? Bo widzę, że przejęcie piłki głową z Australią też mu zaliczyli jako asystę, ma ich już trzy

wiecej nikt nie ma. Cuadrado z Kolumbii ma też 3, reszta ma najwyżej po 2

Awatar użytkownika
Bouma
Pierwszy Skład
Pierwszy Skład

Re: O futbolu na luzie...

Postautor: Bouma » pn 23.06.2014 14:23

Ponoć Holandia ma rozpocząć mecz z Blindem na środku obrony (!) i Kuytem (!!!) jako wingbackiem w 5-3-2. Wijnaldum za De Guzmana i Lens za Van Persiego. Czyli Brazylia w 1/8.

Van Gaal. :| Aczkolwiek dalej mam nadzieję, że to błąd holenderskiej gazety i Kuyt zagra jako skrzydłowy, a Blind na boku.
...

Awatar użytkownika
Dr.Football1
I Don't Need No Doctor
I Don't Need No Doctor
Kontaktowanie:

Postautor: Dr.Football1 » pn 23.06.2014 16:01

Bouma pisze:Ponoć Holandia ma rozpocząć mecz z Blindem na środku obrony (!) i Kuytem (!!!) jako wingbackiem w 5-3-2. Wijnaldum za De Guzmana i Lens za Van Persiego. Czyli Brazylia w 1/8.

Van Gaal. :| Aczkolwiek dalej mam nadzieję, że to błąd holenderskiej gazety i Kuyt zagra jako skrzydłowy, a Blind na boku.

Kiepsko, bardzo kiepsko. Mialem nadzieje na 4-3-3 i Depaya od poczatku, a tutaj przekombinowanie straszne.

Awatar użytkownika
Emerald
Gwiazda
Gwiazda
Reputacja: 0

Postautor: Emerald » pn 23.06.2014 16:06

No ale przeciez Blind grywal na srodku. Wydaje mi sie, ze srodek to jego bardziej naturalna pozycja niz lewa strona
Pojawiam sie i znikam
taka rola magika

Visca el BARCA!
Obrazek

Awatar użytkownika
Bouma
Pierwszy Skład
Pierwszy Skład

Postautor: Bouma » pn 23.06.2014 16:11

Emerald pisze:No ale przeciez Blind grywal na srodku. Wydaje mi sie, ze srodek to jego bardziej naturalna pozycja niz lewa strona

Środek pomocy > Lewa obrona > Środek obrony.
...

Awatar użytkownika
Dr.Football1
I Don't Need No Doctor
I Don't Need No Doctor
Kontaktowanie:

Postautor: Dr.Football1 » pn 23.06.2014 16:13

Dla mnie bardziej: lewa obrona = srodek pomocy > srodek obrony, ale to rzecz gustu.

Awatar użytkownika
Emerald
Gwiazda
Gwiazda
Reputacja: 0

Postautor: Emerald » pn 23.06.2014 16:16

No wlasnie chodzilo mi o to, ze grywal glownie na srodku pomocy (jako DM oczywiscie), wiec naturalnie powinien bez wiekszych problemow radzic sobie na srodku obrony. Ale co ja tam wiem jak nie widzialem go wiecej niz 10 razy w akcji...
Pojawiam sie i znikam
taka rola magika

Visca el BARCA!
Obrazek

Awatar użytkownika
Dr.Football1
I Don't Need No Doctor
I Don't Need No Doctor
Kontaktowanie:

Postautor: Dr.Football1 » pn 23.06.2014 16:22

Daley to zawodnik szalenie wszechstronny i jestem pewien, ze da rade i na srodku defensywy, ale nie widze potrzeby, zeby dzisiaj az tak kombinowac z pozycjami.

Awatar użytkownika
10
Lider Drużyny
Lider Drużyny
Reputacja: 74
Kontaktowanie:

Postautor: 10 » pn 23.06.2014 16:38

Ktoś wie, czemu Cahill nie jest awizowany w przedmeczowych składach na Hiszpanię? Kontuzja?
Ale, Alex; Alessandro. DEL PIERO!

Wróć do „Mundial 2014 Brazylia”