Bayern Monachium (zbiorczy)

Wszystko o piłce w Niemczech - Zawodnicy, Kluby, Reprezentacja, Wyniki, Transfery oraz inne wydarzenia związane z piłką.

Moderatorzy: petru, maciek_88, Dr.Football1, piotrcies, maestro, Cris7, fieldy

RLG
Kluczowy Zawodnik
Kluczowy Zawodnik
Reputacja: 206

Postautor: RLG » sob 14.04.2018 13:31

O to mi głównie chodziło. Nie tyle o samo porównywanie zawodników, zwłaszcza, że mimo warunków Werner i Lewandowski to nieco inny typ napastnika. Tylko o to, że marzy mi się, by w tym oknie doszło do takiej zamiany. Osobiście nie uważam, by Bayern stracił na jakości, może nawet, według mnie, nieco by zyskał - wliczając w to sam styl gry, nie tylko sumę umiejętności. Ktoś inny może uważać, że jednak byłaby strata i uzasadniłby to różnicą doświadczenia, zwłaszcza na arenie międzynarodowej - chociaż Werner w reprezentacji, także na PK, czy w Lidze Europy swoją grą ten argument niweluje. Mimo to musiałbym przyjąć argument, że PK to nie ME (chociaż zespoły pokroju Chile to nie jest niska poprzeczka), a LE to nie LM, bo byłby prawdziwy.

Chodzi mi o sam moment i o rzecz trudną, ale w jakimś stopniu realną (za nierealne uważam sprowadzenie do Bayernu zawodników pokroju Suareza czy Neymara, oraz za nie do końca zgodne z polityką Uliego jak i samą organizacją i zakresem gry). Jest moment i jakiś nieduży stopień możliwości, by Werner zastąpił Lewandowskiego. I to mi się marzy, bo ten moment można przegapić; a oglądam Lewandowskiego odkąd się z niego śmiano, gdy grał w Lechu jeszcze, mam pogląd na całą jego karierę i najlepsze momenty ma za sobą - koniec gry w Borussii i początek w Bayernie był kulminacją jego sportowej kariery. Werner ma przed sobą, a na starcie nawet ktoś, kto niezbyt go ceni, nie powie, że istnieje sportowa przepaść. Ten moment może przelecieć i kto zastąpi Lewandowskiego?

Jako kibica Bayernu martwi mnie to, że ostatnio umykają sprzed nosa młodzi, świetni, niemieccy zawodnicy z ligi. Na tym traci cała Bundesliga wbrew pozorom, to obniża jej prestiż. Można mnożyć przykłady: ter Stegen, Draxler, Sane, Trapp, wcześniej piłkarze tacy jak Khedira, Kroos, Gundogan, Ozil i tak dalej. Jedynym wyjątkiem w ostatnim czasie powrotu do Niemiec był Gnabry - piłkarz bardzo utalentowany, który jednak nie posiada jeszcze wypracowanej renomy. Z Bundesligi odpływa za dużo jakości, nie tylko jeśli chodzi o niemieckich zawodników, bo to mniejszość. Wprawdzie system, który Niemcy rozpoczęli tworzyć już blisko 20 lat temu po blamażach na przełomie wieku XX i XXI gwarantuje stałe zastępowanie odchodzących kolejnymi szeregami utalentowanych piłkarzy (dzięki czemu reprezentacja ma niesamowity dobrobyt), jednak ubytki stają się wyraźne, bo odchodzą gwiazdy, a zastępują je dopiero przyszłe gwiazdy, które już są potem z miejsca wyłuskiwane.

Bayern zawsze kojarzył mi się ze zbiorem kluczowych zawodników niemieckich, z tworzeniem zgranego szkieletu kadry. Lewandowski i tak odejdzie. Jak nie teraz to za rok, dwa, trzy. Przybycie Wernera byłoby nie tylko zabezpieczeniem przyszłości Bayernu, a może i nawet bezpośrednim wzmocnieniem, ale również sygnałem, że Bundesliga jest w stanie, choćby na poziomie największej drużyny, zatrzymać ten drenaż.

red85
Gwiazda
Gwiazda
Reputacja: 170
Kontaktowanie:

Postautor: red85 » sob 14.04.2018 13:42

A mnie Werner jako typowa 9-tka jakość nie przekonuje. A na pewno nie grająca w tym stylu, co Lewy, czy Mandzukic wcześniej. Ci dwaj ostatni bardzo dobrze czują się w grze tyłem do bramki, są silni. Werner natomiast lepiej się chyba czuje grając twarzą do bramki rywala, wtedy kiedy może się rozpędzić.

Co do tych zawodników uciekających z Bundelsigi. Goretzka już został, ciekaw jestem co z Maxem Meyerem. Podoba mi się ten zawodnik i chętnie widziałbym go w United.

Awatar użytkownika
sickstick
Laureat Złotej Piłki
Laureat Złotej Piłki
Reputacja: 1317

Postautor: sickstick » sob 14.04.2018 13:59

RLG pisze:Jako kibica Bayernu martwi mnie to, że ostatnio umykają sprzed nosa młodzi, świetni, niemieccy zawodnicy z ligi. Na tym traci cała Bundesliga wbrew pozorom, to obniża jej prestiż. Można mnożyć przykłady: ter Stegen, Draxler, Sane, Trapp, wcześniej piłkarze tacy jak Khedira, Kroos, Gundogan, Ozil i tak dalej. Jedynym wyjątkiem w ostatnim czasie powrotu do Niemiec był Gnabry - piłkarz bardzo utalentowany, który jednak nie posiada jeszcze wypracowanej renomy. Z Bundesligi odpływa za dużo jakości, nie tylko jeśli chodzi o niemieckich zawodników, bo to mniejszość. Wprawdzie system, który Niemcy rozpoczęli tworzyć już blisko 20 lat temu po blamażach na przełomie wieku XX i XXI gwarantuje stałe zastępowanie odchodzących kolejnymi szeregami utalentowanych piłkarzy (dzięki czemu reprezentacja ma niesamowity dobrobyt), jednak ubytki stają się wyraźne, bo odchodzą gwiazdy, a zastępują je dopiero przyszłe gwiazdy, które już są potem z miejsca wyłuskiwane.

Niemcy mogliby wystawić 4 równe składy reprezentacji, natomiast w lidze tylko Bayern jest klubem z europejskiego topu. W dodatku Bayern nie ma przecież w 100% krajowego składu, jest uzupełniany świetnymi graczami z zagranicy. Przy takiej produkcji talentów dla 3/4 zawodników pozostanie w Bundeslidze oznacza pewne ograniczenie kariery, zostanie pod poprzeczką.

RLG
Kluczowy Zawodnik
Kluczowy Zawodnik

Postautor: RLG » sob 14.04.2018 14:08

To też zaznaczyłem; że to inny typ napastnika. Bardziej kojarzy mi się właśnie z - jeśli patrzeć na ostatnich trenerów - piłką Heynckesa i Guardioli, mniej Ancelottiego. Z Bayernem, który gra masę schematów, w których każdy może strzelić bramkę, liczą się przeniesienia ciężaru gry, wejścia z drugiej linii, wycofania, piłki prostopadłe, zejścia ze skrzydeł, wymienność. Lewandowski pasował do gry Ancelottiego - do masy wrzutek w pole karne (pasuje też do pozostałych trenerów, tylko nie w takim stopniu jak wtedy). Z tym, że taka piłka to, przynajmniej dla topu, zaszłość. Przy stałych fragmentach Bayern i tak ma kim straszyć - świetnie w powietrzu, poza Lewandowskim, grają Boateng, Hummels, Sule, Muller, Vidal (chociaż możliwe, że on odejdzie), Martinez, Wagner.

Tak na moment odskoczę w bok. Spojrzę sobie na eliminacje mistrzostw świata w Europie i grę Niemców. Statystyki znamy. 43 gole strzelone, 4 stracone, maszyna. Co jednak było siłą tej maszyny? Bramki strzelało 19, to nie błąd - 19 różnych strzelców. W 10 meczach reprezentacji na listę wpisało się 19 różnych zawodników. Każdy gol był albo piękny, albo wypracowany z pięknej akcji, ważniejsza jest jednak inna sprawa - wszystkie te akcje były przemyślane, wypracowane, nieprzypadkowe, eleganckie i co najważniejsze - zróżnicowane bez większego, pozornie, podziału formacji. To była wielość rozwiązań kombinacyjnych i wymienności z jednej strony, z drugiej, ze środka, z rozegrania, z długiej piłki, z krótkich podań, przerzutów, zejść, wyjść z drugiej linii, niebanalnych stałych fragmentów.

Bayern ma szansę być źródłem takiego systemu gry i Werner to kolejny do tego krok. Zmiana akcentu z klasycznej dziewiątki na większą nieprzewidywalność. I to dużą szansę, gdyż już wielu zawodników jest tego elementem. Nie tylko reprezentantów, do których w Bayernie niedawno dołączył Kimmich, a zaraz Goretzka i Gnabry, ale i zawodników, którzy albo od dawna świetnie do tego pasują (Robben i Ribery), albo w tym wychowanych - Alaba, Thiago i tak dalej.

Jeżeli odjęlibyśmy ze składu Lewandowskiego, ale także Vidala i duet Robbery (hipotetycznie, gdyż Robben przeżywa dwudziestą młodość) i dodalibyśmy Gnabry'ego, Goretzkę, ale także Wernera i - o czym plotkowano, więc to już naprawdę zgadywanka - Brandta i Draxlera to co otrzymamy?

Bramka: Neuer i Ulreich
Obrona: Kimmich, Rafinha, Boateng, Sule, Hummels, Alaba, Bernat
Pomoc: Martinez, Rudy, Thiago, Tolisso, Goretzka, Brandt
Ofensywa: Rodriguez, Gnabry, Coman, Muller, Wagner, Werner, Draxler

Czyż nie wygląda to naprawdę solidnie i przyszłościowo jednocześnie? Jak dla mnie tak. Wprawdzie nie jest to skład naszpikowany gwiazdami z wielką renomą, gdyż takich pozostaje kilka (Neuer, Hummels, Boateng, Muller), jednak suma umiejętności, klasy, doświadczenia jest na światowym poziomie. Oczywiście tutaj z gdybaniem wyszedłem do przodu, gdyż z całych tych zmian potwierdzić można Gnabry'ego i Goretzkę, odejście Vidala jest prawdopodobne i niedługa emerytura Robbery. Zaś przy natłoku produkcji młodych talentów w Niemczech kierunek transferowy może stać się nieoczekiwany.

Niemcy mogliby wystawić 4 równe składy reprezentacji, natomiast w lidze tylko Bayern jest klubem z europejskiego topu. W dodatku Bayern nie ma przecież w 100% krajowego składu, jest uzupełniany świetnymi graczami z zagranicy. Przy takiej produkcji talentów dla 3/4 zawodników pozostanie w Bundeslidze oznacza pewne ograniczenie kariery, zostanie pod poprzeczką.

To prawda. Jednak zespoły takie jak Borussia, Schalke, od niedawna Lipsk mają aspiracje europejskie. Do tego dochodzi stały zestaw pretendentów jak Wolfsburg, Gladbach, Bayer i zawsze wyskoczy ktoś, kto w Europie chociaż pogra. O to mi właśnie chodzi - przy tym drenażu, braki stabilności utrzymania zawodników nie ma wykorzystania tego ogromnego potencjału niemieckiej piłki dla ligi. Od któregoś momentu musi się to zacząć. Bayern jako jedyny z Niemiec, po regresie Borussii, jest w światowym topie, więc od niego. Od lokomotywy, ciągnącej innych.

Z drugiej strony Werner jest tutaj przykładem przewrotnym, gdyż byłby wyciągnięty właśnie z Lipska, z klubu z aspiracjami. To jednak jest w kontekście tego, że i tak zapewne odejdzie, więc lepiej, by został w samych Niemczech i z Bayernem odnosił sukcesy. Co jest sygnałem, że istnieje dla niemieckich zawodników szansa na rynku wewnętrznym.

To już jednak rzecz dyskusyjna i problem pozostałych zespołów. Przydatność dla Bayernu od razu i w przyszłości to główny punkt tego tematu. Szkoda Lipska, chociaż nie ma z oczywistych powodów dobrej prasy, szkoda, bo w fatalny sposób wypuścił półfinał LE - to, co wyrabiali obrońcy było piłkarską zbrodnią i niezrozumiałą przepaścią w porównaniu z tym, jak np bronili z Bayernem. A po 1:0 we Francji droga do półfinału stała się autostradą. Dla całej ligi potrzebna jest stabilizacja. Borussia wyskoczyła na moment i potem popadła w światowy niebyt. Inne zespoły miały zrywy, jak Schalke, które było o krok wejścia do półfinału LM po trupie Realu. Z tym mogę się zgodzić - sam Bayern nie jest dla niemieckich zawodników czymś, co by zatrzymało ich w domu, gdyż Bayern nie wystawi dwóch jedenastek na boisku, a na ławce mało kto chce siedzieć. Zawsze jednak to coś więcej, niż prawie nic.

Awatar użytkownika
WiernyKibic
Lider Drużyny
Lider Drużyny
Reputacja: 422

Postautor: WiernyKibic » ndz 15.04.2018 12:13

https://www.dieroten.pl/art/show/vidal- ... ingu/26554

Vidal skręcił kolano na treningu, a za 10 dni mecz z Realem.

Obrazek

red85
Gwiazda
Gwiazda
Kontaktowanie:

Postautor: red85 » ndz 15.04.2018 12:21

Być może tym samym Jupp będzie miał mniejszy ból głowy przed spotkaniem z Madrytem ;) Aczkolwiek niewątpliwą zaletą Vidala jest to, ze akurat w tych meczach na szczycie wydaje się dawać z siebie to co najlepsze.

Ciekaw jestem na jaki wariant zdecyduje się Jupp. Martinez wydaje się pewniakiem, obok niego Thiago oraz James ?

Awatar użytkownika
League
Laureat Złotej Piłki
Laureat Złotej Piłki
Reputacja: 1115

Postautor: League » ndz 15.04.2018 12:49

zawsze jak idzie mecz z realem to rywal ma kontuzje, kartki . zidane w czepku urodzony
Obrazek

Awatar użytkownika
WiernyKibic
Lider Drużyny
Lider Drużyny
Reputacja: 422

Postautor: WiernyKibic » ndz 15.04.2018 14:11

Może to i lepiej, bo Vidal nabuzowany to mu może znowu odjebac i wyleci z czerwoną kartką jak rok temu.
Obrazek

RLG
Kluczowy Zawodnik
Kluczowy Zawodnik

Postautor: RLG » ndz 15.04.2018 14:40

Są Thiago, Tolisso, Martinez w środku, w różnym stopniu przygotowania fizycznego, ale w 10 dni powinni nadrobić wszelkie pourazowe braki, jest Rudy, który, gdy wchodzi, to nie zawodzi. Zresztą dopiero co właśnie Rudy z Thiago i Tolisso brali udział w zdemolowaniu Gladbach. Z Sevillą w środku grał Martinez z Rodriguezem. Augsburg rozbity został z Rudym i Tolisso. 6:0 z Borussią to znowu Rodriguez z Martinezem w środku, ostatni mecz Vidala w Bayernie to o jeden wcześniej, ten w Sevilli.
Vidala szkoda. Z jednej strony wiadomo, jaki ma charakter i jakie w meczach o wysokiej stawce idzie za nim ryzyko. Z drugiej to zawsze jest wysoki poziom umiejętności i pełne zaangażowanie w mecz, nigdy nie odpuszcza. Nie ma co jednak się obawiać o zabezpieczenie środka, gdyż jest spory wybór podparty rotacją. Przykładowo zestaw Martinez, Tolisso i Thiago daje dużo jakości i spokoju.

Ogólnie, pomijając drobne urazy i dolegliwości, sytuacja jest komfortowa. Wypadają tylko Neuer, Vidal i Coman. Dzięki dyspozycji Ulreicha (chociaż Neuera, a dokładniej jego wpływu na grę całego zespołu, nie tylko na własną pozycję) brak tego pierwszego nie jest odczuwalny. O Vidalu wspomniałem, zaś Coman to piłkarz rezerwowy - Robbery jest zdrowe i w formie, a ofensywę zawsze mogą uzupełnić obok tego duetu oraz Lewandowskiego i Mullera (który u Juppa wrócił do najwyższej formy) będący w fantastycznej dyspozycji (jak na oczekiwania) Rodriguez i Wagner.

Jest dobrze, jeśli chodzi o skład. Chyba pierwszy raz od dawna na tym etapie Bayern może skupić się bardziej na kwestiach taktyki, przygotowania meczowego, detali i zestawienia jakości obu zespołów, zamiast na tym, kim łatać dziury i kto wyleciał. Wprawdzie Real będzie raczej faworytem, po tym, jak się pozbierał od czasu pierwszej połowy sezonu, ale przynajmniej pod względem zdrowia i formy piłkarzy Bayernu jestem spokojny.

RLG
Kluczowy Zawodnik
Kluczowy Zawodnik

Postautor: RLG » wt 17.04.2018 16:59

Znowu muszę post pod postem, bo cicho i ruchu brak :D

Potwierdzono uczestników lipcowego Audi Summer Tour. Obok Bayernu (co oczywiste) zagrają na nim jeszcze Juventus, PSG i City. Turniej towarzyski, ale zapowiada się ciekawie.

Awatar użytkownika
moody90
Lider Drużyny
Lider Drużyny
Reputacja: 362

Postautor: moody90 » wt 17.04.2018 17:08

biorac pod uwage, ze w lipcu to sie mistrzostwa koncza, to ten turniej ciekawie wyglada tylko na papierze, bo pewnie wiekszosc czolowych zawodnikow bedzie w jego czasie jeszcze odpoczywac

RLG
Kluczowy Zawodnik
Kluczowy Zawodnik

Postautor: RLG » wt 17.04.2018 17:13

Juventus to Włosi, więc się na mundialu nie zmęczą :D Anglicy szybko polecą, chociaż w City dużo Anglików to nie ma.

Zaczyna się 23 lipca, więc biorąc pod uwagę to, że Niemcy będą mistrzami świata a finał jest 14 lipca, to się może ktoś wyrobi, o ile na urlopy nie polecą. Bo to prawda, że pewnie najsilniejsze składy nie zagrają, ale zawsze okazja dla młodych czy nowych nabytków. Ot, ciekawostka i skok po zeszłorocznym Milanie (z całym szacunkiem dla ich historii) czy Arsenalu (z całym szacunkiem dla ich marzeń) :D

red85
Gwiazda
Gwiazda
Kontaktowanie:

Postautor: red85 » wt 17.04.2018 17:45

Bayern potwierdził, że Vidal wypadł do końca sezonu.

Stawiam, że Chilijczyk więcej już dla bawarczyków nie zagra...

Awatar użytkownika
Akarin
Bundesliga ToNi Liga
Reputacja: 37

Postautor: Akarin » wt 17.04.2018 18:37

RLG pisze:Source of the post

To prawda. Jednak zespoły takie jak Borussia, S
RLG pisze:Source of the post O Vidalu wspomniałem, zaś Coman to piłkarz rezerwowy

chalke, od nieda

Coman byłby zawodnikiem pierwszego składu na pozostałą część sezonu jakby tylko był zdrowy. Niestety, ale Arjen gra obecnie przeciętnie i Coman byłby idealnym zastępstwem.

Vidal prawdopodobnie odejdzie, bo ma kontrakt do 2019 tylko, więc jeżeli teraz nie przedłuży to odejdzie. Zaważy chyba na tym głównie jego słaba końcówka poprzedniego sezonu jak i początek tego - do czasu kiedy drużyny nie przejął Jupp. Od przyjścia Heynckesa Vidal wyglądał po staremu, czyli dobrze pracując dla drużyny i udzielając się mocno w ofensywie, zaliczył chyba nawet 4 mecze z rzędu z bramką. Przydałby się na mecz z Realem, ale jako, że go nie będzie to pewnie wyjdziemy trójką James-Javi-Thiago, podejrzewam, że jeden z dwójki Robben/Ribery siądzie na ławce na początku - i raczej będzie to Arjen.

Dzisiaj mecz pucharowy z Leverkusen, które pokazuje swój potencjał drużynowy (w pierwszej połowie sezonu głównie ciągnął ich Bailey) i grający naprawdę dobrą piłkę gospodarze dzisiaj będą ciężkim przeciwnikiem.
Luca Toni \o/

RLG
Kluczowy Zawodnik
Kluczowy Zawodnik

Postautor: RLG » wt 17.04.2018 19:52

Nieźle Bayern dzisiaj wychodzi. Ribery, Robben, Muller i Lewandowski w ataku. Do tego Thiago i Martinez w obronie. Najsilniejsza linia obrony na uzupełnienie - Kimmich, Boateng, Hummels, Alaba.
Bayer też wystawia największe armaty; między innymi bracia Bender, Tah, Arabguiz, Bellarabi, Brandt, Havertz, Volland... ale dziw, że Bailey na ławce siedzi. Tak czy siak zapowiada się niezły mecz. Chociaż Leverkusen to dla Bayernu trudny teren najczęściej, a Bayer jest w doskonałej dyspozycji, to jednak zarówno skład na ten mecz jak i aktualna forma Bayernu robią wrażenie i ta suma jakości powinna przeważyć. Będzie piłkarska uczta :D

Wróć do „Niemcy”