Finał LE 2016/17: Manchester United - Ajax Amsterdam

Tym razem wszystko o Europejskich Pucharach: Liga Mistrzów, UEFA, wyniki oraz inne pucharowe ciekawostki.

Moderatorzy: petru, maciek_88, Dr.Football1, piotrcies, maestro, Cris7, fieldy

Po regulaminowym czasie gry...

Czas głosowania minął czw 18.05.2017 23:16

Remis
1
8%
Łatwa wygrana United
4
31%
Łatwa wygrana Ajaxu
2
15%
Wyszarpane zwycięstwo United
3
23%
Wyszarpane zwycięstwo Ajaxu
3
23%

Liczba głosów: 13

Awatar użytkownika
Boromir
Laureat Złotej Piłki
Laureat Złotej Piłki
Reputacja: 795

Postautor: Boromir » czw 25.05.2017 10:42

Niektórzy widzę ze skrajności w skrajność.

Manchester wygrał wczoraj europejski puchar, owszem, nie ten najcenniejszy, ale zawsze to puchar. Dzięki temu w Skopje będzie szansa na kolejny. To, że to tylko Liga Europy i większość potęg ma na niego wywalone bierze się z prostego powodu - nie grają w tych rozgrywkach. Juventus niedawno chciał go wygrać i nie zdołał tego zrobić (ja np bardzo tego żałuję, że tej Benfici się nie udało ograć wtedy) bo wbrew pozorom to też nie jest takie proste. Mourinho zadanie wykonał.

Jest to sukces i nie rozumiem deprecjonowania tego bo w lidze szóste miejsce.

Natomiast inną kwestią jest, czy ten jeden wygrany puchar czyni ten sezon dla ManU udanym, wypełnionym bo wszyscy wiemy, że tak nie jest. Przed tą ekipą jeszcze długa droga, IMO na dzień dzisiejszy szóste miejsce to nie jest przypadek a realny poziom tej drużyny.

W każdym bądź razie gratuluję kibicom Diabłów i, oby, spotykamy się w innym temacie w sierpniu :wink:
Obrazek

Awatar użytkownika
czarny samael
Gwiazda
Gwiazda
Reputacja: 337

Postautor: czarny samael » czw 25.05.2017 12:16

Sawyer pisze:Source of the post Jest,

Bzdura. I to taka, że aż się zastanawiam czemu akurat Ty ją piszesz.
Sawyer pisze:Source of the post No to właśnie mówi wszystko o poziomie LE, skoro kasa jest taka jak w przypadku krajowego pucharu

Taaa...
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Morrow
Administrator
Administrator
Reputacja: 1229

Postautor: Morrow » czw 25.05.2017 12:29

Mourinho w swoim stylu, był zerojedynkowy, sezon mógłby się skończyć albo sukcesem (względnym ale jednak sukcesem bo LE to nie LM) albo klęską. Nie było tu półśrodka jakim byłoby choćby 4 miejsce w lidze. Honor uratowany, gdyby wczoraj United pobiły dzieciaki z Ajaxu sezon okazałby się katastrofą jeszcze większą niż "dokonania" poprzedników.

Siermiężna i wyboista to była droga ale mimo wszystko zdecydowanie wolę zakończenie sezonu z bezpośrednim awansem do LM i kolejnym europejskim pucharem w gablocie niż 3 czy nawet 2 miejscem w lidze, daleko za Chelsea, za które nagród nie przyznają. Już pomijam to, że dzięki wczorajszemu zwycięstwu meldujemy się bezpośrednio w fazie grupowej a nie tłuczemy przez rundy eliminacyjne co dokłada presji i wymusza modyfikacje przygotowań do sezonu.

MU ma przeciętną drużynę, nie powiedziałbym, że to 6 miejsce idealnie odzwierciedla jej jakość ale jednak brakuje w tym zespole skuteczności i błysku w ofensywie. Nie wydaje mi się żeby United a Liverpool, City czy Totki dzieliła w tym momencie jakaś przepaść i to były drużyny wyraźnie lepsze. To, że w bezpośrednich spotkaniach z ligową czołówką Mou nie potrafił się za bardzo przeciwstawić to jedno, to, że sezon skończyliśmy na 6 a nie np. 3 miejscu to już nieco inna kwestia. Choć United nie błyszczy to poza Chelsea ja tu nie widziałem przepaści między resztą stawki a Diabłami. Nie ma też przypadku, że 3 z 4 ekip w top4 nie grało w Europie w ogóle albo miały puchary z głowy już w zimie.

Portugalczyk w pewnym momencie zaryzykował i na szczęście wyszło na jego bo gdyby MU wczoraj przegrało to nie dałoby się patrzeć inaczej na ten sezon niż jak na klęskę bo Carling Cup czy Tarcza Wspólnoty to tylko trofea teoretyczne, które nadają się do Wikipedii. Oczywiście, możemy deprecjonować LE, kibice Realu, Bayernu czy Barcelony jakby ich zapytać czy chcieliby dołożyć taki puchar do swojej gabloty to albo parsknęliby śmiechem albo zapytali co to jest ale biorąc pod uwagę ostatnie lata i epokę po Fergusonie od czegoś tę odbudowę potęgi w Europie trzeba zacząć i jeśli nawet wygraliśmy puchar przeciętniaków to cieszę się, że wreszcie jest jakiś punkt zaczepienia i trampolina w górę.

Możemy patrzeć na drzewko i rywali jakich dostaliśmy, Mou miał szczęście jakiego nie miał tu choćby LVG, który dostał taki Liverpool, możemy wytykać wiek dzieciakom z Ajaxu, które wyeliminować mogła nawet Legia i cieszyć się, że nie wpadliśmy np. na taki Lyon ale fakty są takie, że Mourinho i United dostali okazję na europejski puchar i furtkę do LM i z niej skorzystali. To trochę jak z tymi transferami Mourinho, który jako pierwszy po Fergusonie wreszcie z nimi trafił. Mogliśmy narzekać na jakość gry Pogby, skuteczność Zlatana czy chimeryczność Mchitarjana ale koniec końców jeden został najlepszym strzelcem i liderem drużyny a dwóch kolejnych stało się czołowymi postaciami i poprowadziło zespół do wygrania LE i kwalifikacji do fazy grupowej LM.

Mając świadomość wszystkich wad i ułomności tej drużyny bardzo cieszę się ze zdobytego pucharu. Dzięki temu udało się zrealizować cel minimum na ten sezon a przy okazji przypomnieliśmy o sobie Europie. Każdy by wolał wygrać mistrzostwo Anglii w stylu Chelsea i jeszcze dołożyć LE + krajowe puchary ale Mourinho udało się zrealizować jeden z głównych celów postawionych na ten sezon, dzięki czemu poczucie niedosytu jest znacznie mniejsze niż przy poprzednikach.
Oczywiście za rok nikt nie będzie świętował z powodu wygrania LE bo od początku cele przed tym zespołem, zarówno pod kątem stylu gry, jak i sukcesów są znacznie wyższe i niezmiennie trzeba mierzyć w LM i mistrzostwo Anglii ale od czegoś trzeba było zacząć i Portugalczykowi się to udało.

red85 pisze:Jak Chelsea wygrywałe te śmnieszne rozgrywki to chyba nikt(?) nie starał się udowodnić jaki to świetny mają sezon. A teraz nagle my mamy świetny sezon...bo przecież inaczej trzeba by przyznać, że "mesjasz" Mou zawiódł.

To IMO nieadekwatne porównanie. Chelsea wtedy rok wcześniej wygrała LM i broniła trofeum, dla nich mimo słabego sezonu ligowego to była spora degradacja. Wyobraź sobie, że zamiast MU puchar wczoraj wznosi Real Madryt. Trochę inny kaliber. MU co 2 lata gra w LM, blisko podium nawet się nie kręci - europejski puchar (pierwszy dla Anglii od 4 lat - wspomniana LE i Chelsea) w obecnej sytuacji klubu należy jednak moim zdaniem rozpatrywać jako sukces.

Awatar użytkownika
Sawyer
Kapitan
Kapitan
Reputacja: 402
Kontaktowanie:

Postautor: Sawyer » czw 25.05.2017 12:57

czarny samael pisze:Source of the post Bzdura. I to taka, że aż się zastanawiam czemu akurat Ty ją piszesz.

Czarny, nie powiesz mi, że dla Manchesteru United - wielkiego klubu z jeszcze wiekszą historią LE to nie jest druga liga europejska, fajnie wygrać puchar, jak się już w nim gra, jasne, to nie ulega wątpliwości, ale przecież każdy wie, że to nie jest miejsce ManU i wygrali ten puchar głównie dlatego że w lidze stracili szanse na miejsca 1-4, juz nie mowiac o mistrzostwie :wink:. A moje wczesniejsze posty dotyczyły głównie reakcji Carbona, który wygranie LE podciąga do rangi zdobycia świata przez ManU , a sam przyznasz, że ten sezon biorąc pod uwagę transfery i przedsezonowe plany to klapa. Bo zapowiadana była walka o mistrza, a sezon skonczyli na 6 miejscu...

czarny samael pisze:Source of the post Taaa...

LE - 2,5 mln
FA - 1 mln

tylko 1,5 mln róznicy - prawie tyle jest za zwykle zwyciestwo w grupie LM :wink:
Juventus & Widzew

Enjo
Laureat Złotej Piłki
Laureat Złotej Piłki
Reputacja: 405

Postautor: Enjo » czw 25.05.2017 13:10

Who is back [SMILING FACE WITH SMILING EYES][SMILING FACE WITH SMILING EYES][SMILING FACE WITH SMILING EYES]

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka

Carbon
Laureat Złotej Piłki
Laureat Złotej Piłki
Reputacja: 1143
Kontaktowanie:

Postautor: Carbon » czw 25.05.2017 13:12

Sawyer pisze:Source of the post tylko 1,5 mln róznicy - prawie tyle jest za zwykle zwyciestwo w grupie LM

Co to ma do rzeczy? Mamy weryfikować prestiż rozgrywek po pieniądzach, które dają za wygranie? W takim razie liga arabska jest druga za angielską pod względem prestiżu, nie dziwię się, że Xaviego tam tak ciągnęło...
i hate being bi-polar
it's awesome

Awatar użytkownika
czarny samael
Gwiazda
Gwiazda

Postautor: czarny samael » czw 25.05.2017 13:16

Sawyer pisze:Source of the post LE - 2,5 mln
FA - 1 mln

tylko 1,5 mln róznicy - prawie tyle jest za zwykle zwyciestwo w grupie LM

Spójrz jeszcze raz - za całą LE MU dostał więcej niż Arsenal za LM.
Sawyer pisze:Source of the post Czarny, nie powiesz mi, że dla Manchesteru United - wielkiego klubu z jeszcze wiekszą historią LE to nie jest druga liga europejska, fajnie wygrać puchar, jak się już w nim gra, jasne, to nie ulega wątpliwości, ale przecież każdy wie, że to nie jest miejsce ManU i wygrali ten puchar głównie dlatego że w lidze stracili szanse na miejsca 1-4, juz nie mowiac o mistrzostwie

Wolałbym mistrzostwo, ale od 2. miejsca w lidze wolę puchar. A dla mnie wygląda mniej więcej tak: LM > PL > finał LM > LE/KMŚ > SPE > FA Cup > EFL Cup/2. miejsce w PL/1/2 LM > 3. miejsce w PL/Tarcza > finał LE.

I tak miałem od lat, teraz to nawet liga zyskała w moich oczach w porównaniu do dzieciństwa/bycia nastolatkiem kiedy nie miałem canal+. Ogólnie występy w Europie stoją dla mnie znacznie wyżej niż jakiekolwiek krajowe rozgrywki. Dobry przykład to derby z LFC - wolałbym ich pokonać w zeszłym roku w LE niż w dwumeczu ligowym. :-)
Sawyer pisze:Source of the post A moje wczesniejsze posty dotyczyły głównie reakcji Carbona, który wygranie LE podciąga do rangi zdobycia świata przez ManU , a sam przyznasz, że ten sezon biorąc pod uwagę transfery i przedsezonowe plany to klapa. Bo zapowiadana była walka o mistrza, a sezon skonczyli na 6 miejscu...

Po powyższym możesz już wnioskować, że nie przyznam :-D
Nie jest to zdobycie świata, ale jeśli mamy LE, a ta w końcu daje wejście do LM (już za finał powinno tak być), to mało mnie obchodzi czy mamy 6., 4., czy 2. miejsce, jeśli nie mamy pierwszego. Ba! Jakbyśmy byli w sytuacji Totków to czułbym się przegrany, a do tego "do kolekcji" wpadłby mi rok bez jakiegokolwiek pucharu. Brrr...
W odniesieniu do "jesteśmy królami" to ja na to patrzę że jesteśmy książętami razem z 3-ma ekipami z półfinałów LM i królem który objawi się za ponad tydzień :-P
Obrazek

Awatar użytkownika
Sawyer
Kapitan
Kapitan
Kontaktowanie:

Postautor: Sawyer » czw 25.05.2017 13:19

Carbon pisze:Source of the post
Sawyer pisze:Source of the post tylko 1,5 mln róznicy - prawie tyle jest za zwykle zwyciestwo w grupie LM

Co to ma do rzeczy? Mamy weryfikować prestiż rozgrywek po pieniądzach, które dają za wygranie? W takim razie liga arabska jest druga za angielską pod względem prestiżu, nie dziwię się, że Xaviego tam tak ciągnęło...

Chyba jasne jest to, że chodzi głównie o porównanie LE do LM, i nie próbuj na siłę teraz podnosić rangi LE, ciesz sie ze wygraliscie, to naturalne, ale wszystie kluby oddałyby zwyciestwo w lidze, w pucharze czy w LE za zwyciestwo w LM, bo tak na prawde tylko te rozgrywki liczą się i powinny się liczyć dla klubów takich jak Manchester...

czarny samael pisze:Source of the post Po powyższym możesz już wnioskować, że nie przyznam

To niskie masz wymagania jako kibic ManU, aż się dziwie. Dla mnie to byłaby klapa. Kupić Pogbe, Ormianina, Zlatana ... i nawet ni włączyć się w walkę o mistrzostwo.

Przypomnę tylko słowa Jose: - Nie są to rozgrywki, gdzie Manchester United chce grać. Liga Europy nie jest wielkim marzeniem najlepszych zawodników.

Podsumowując: Absolutnie nie uważam, że wygranie LE jest złe, chodzi tylko o to żeby nie robić z tych rozgrywek jakiegoś prestiżu dla klubu, którego ambicją jest gra w LM i jej wygranie. LE to dla takich klubów druga liga, no, ale ManU potrzeboiwało tego Pucharu żeby wejsc wlasnie do LM, wygrali, gratulacje. :wink:
Juventus & Widzew

Awatar użytkownika
czarny samael
Gwiazda
Gwiazda

Postautor: czarny samael » czw 25.05.2017 13:26

Sawyer pisze:Source of the post To niskie masz wymagania jako kibic ManU, aż się dziwie. Dla mnie to byłaby klapa. Kupić Pogbe, Ormianina, Zlatana ... i nawet ni włączyć się w walkę o mistrzostwo.

Nie, po prostu inaczej to klasyfikuję, co Ci zresztą wrzuciłem. "Walka o mistrzostwo" bez końcowego tryumfu jest warta tyle co nic.
Jasne, w jakichś dyskusjach dwóch klubów, które nic lub prawie nic nie wygrały przez ostatnią dekadę jak LFC i Totki, to jest to argument i można się nim przebijać, ale poza tym?

Zresztą piszesz jakbyś tego (i tego finansowego) fragmentu w ogole nie czytał :-P
Obrazek

Awatar użytkownika
Sawyer
Kapitan
Kapitan
Kontaktowanie:

Postautor: Sawyer » czw 25.05.2017 13:34

czarny samael pisze:Source of the post Zresztą piszesz jakbyś tego (i tego finansowego) fragmentu w ogole nie czytał

Czytalem, ale przeciez jasne jest, że LE to są dużo mniejsze pieniądze, porównaj ile by zarobił Manchester gdyby doszedł do finału LM. A porownanie kwot miało na celu pokazanie, że prestiż LE jest dużo mniejszy, nie chodziło o to, czy akurat Manchester zarobił dużo czy mało.

Przykładowo:

Awans do grupy: 12,7 - 2,2
Wygrany mecz: 1,5 - 0,3
Za zwyciestwo w finale: 15,5 - 6,5
Juventus & Widzew

Awatar użytkownika
Bouma
Pierwszy Skład
Pierwszy Skład
Reputacja: 128

Postautor: Bouma » czw 25.05.2017 13:39

Morrow pisze:Source of the post Choć United nie błyszczy to poza Chelsea ja tu nie widziałem przepaści między resztą stawki a Diabłami. Nie ma też przypadku, że 3 z 4 ekip w top4 nie grało w Europie w ogóle albo miały puchary z głowy już w zimie.

Mówimy o sezonie gdzie Tottenham zdobył w lidze prawie 20 punktów więcej i miał lepszy bilans bramek o jakieś 35 goli? :D
...

Awatar użytkownika
czarny samael
Gwiazda
Gwiazda

Postautor: czarny samael » czw 25.05.2017 13:47

Sawyer pisze:Source of the post Czytalem, ale przeciez jasne jest, że LE to są dużo mniejsze pieniądze, porównaj ile by zarobił Manchester gdyby doszedł do finału LM. A porownanie kwot miało na celu pokazanie, że prestiż LE jest dużo mniejszy, nie chodziło o to, czy akurat Manchester zarobił dużo czy mało.

No ale porównałeś to do FA Cup :wink:
Obrazek

Awatar użytkownika
czarny samael
Gwiazda
Gwiazda

Postautor: czarny samael » czw 25.05.2017 13:48

Bouma pisze:Source of the post Mówimy o sezonie gdzie Tottenham zdobył w lidze prawie 20 punktów więcej i miał lepszy bilans bramek o jakieś 35 goli?

Podbijam. Akurat Totki to w tym sezonie w lidze poziom Chelsea. Tyle, że i tak nasz był lepszy :-D
Obrazek

Awatar użytkownika
Sawyer
Kapitan
Kapitan
Kontaktowanie:

Postautor: Sawyer » czw 25.05.2017 13:51

czarny samael pisze:Source of the post No ale porównałeś to do FA Cup

Carbon napisał, że kasa za wygranie jest taka sama, wiec sie do tego odniosłem, pomylił się co prawda, ale różnica jest niewielka bo tylko 1,5 mln.
Juventus & Widzew

Awatar użytkownika
Bouma
Pierwszy Skład
Pierwszy Skład
Reputacja: 128

Postautor: Bouma » czw 25.05.2017 13:56

czarny samael pisze:Podbijam. Akurat Totki to w tym sezonie w lidze poziom Chelsea. Tyle, że i tak nasz był lepszy :-D

Wynikowo może i był. Tyle, że wydaje mi się, że kibicowanie i oglądanie sportu nie sprowadza się do pustych wyników, a fakt, że kibic jakiejś drużyny stara się oglądać jej wszystkie mecze powoduje, że i styl gry oraz sam poziom gry drużyny ma ogromne znaczenie dla oceny poczynań zespołu. I ja pewnie wolałbym być kibicem grającego często kapitalny futbol Tottenhamu (+60 bilans bramek w lidze) niż Manchesteru w tym sezonie, zwłaszcza, że wyniki United są mocno rozczarowujące chyba dla wszystkich, a samo United ma lepszą kadrę niż Spurs.
...

Wróć do „Puchary Europejskie”