Polityka za granicą - Strona 256

Muzyka. Literatura. Prasa. Film. TV. Krótko mówiąc - Kultura. Wszystko co się dzieje w Polsce i na Świecie jest warte skomentowania. Polityka i wydarzenia. Dyskusje tylko na wysokim poziomie.
Awatar użytkownika
maciek_88
Moderator
Moderator
Reputacja: 724

Polityka za granicą

Post Wyświetl pojedynczy post autor: maciek_88 » 09 mar 2022, 11:46

Ja jestem od kilku dni w punkcie dla uchodźców w Korczowej. Więcej opiszę po powrocie, ale napiszę w skrócie - ten kraj upadnie bez wolontariatu i straży pożarnej. W niedzielę było naprawdę blisko tragedii, gdzie w nocy przy mrozie i śniegu brakowało już miejsc w hali dla kobiet z dziećmi. Trzeba było latać z gorącym prowiantem, kocami i je opatulać, bo niektórzy już naprawdę fizycznie i psychicznie gaśli.

Od kilku dni już jest spokój na zewnątrz. Wewnątrz chaos z informacjami o autobusach przede wszystkim dlatego, że nie przekazują ludziom od razu po przyjeździe, że nie ma rozkładu tylko trzeba słuchać głośników.

Oczywiście dużo dobrej woli wszystkich osób. Jestem pod wrażeniem tego, jak znoszą to ci ludzie.

Awatar użytkownika
seba82
Legenda Futbolu
Legenda Futbolu
Reputacja: 3200

Polityka za granicą

Post Wyświetl pojedynczy post autor: seba82 » 09 mar 2022, 12:21

:rotfl4: :rotfl4:

Powiem tak, jebać stany i to całe NATO. Wysyłanie z Polski Migów nie jest sprzeczne z linią NATO ale z Niemiec już jest.
Czyli Polaczki jak zwykle sami na placu w przypadku ewentualnego konfliktu, w który nas próbują ewidentnie wmieszać.
Wy oddajcie a od nas kupcie F16 albo inaczej, oddajcie 1/3 floty powietrznej za darmo a my Wam szybciej przyślemy F35 które kupujecie :rydzyk:
Ostatnio zmieniony 09 mar 2022, 12:27 przez seba82, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
gilardino11
Laureat Złotej Piłki
Laureat Złotej Piłki
Reputacja: 864

Polityka za granicą

Post Wyświetl pojedynczy post autor: gilardino11 » 09 mar 2022, 12:23

Zawsze można w 5 milionów ludzi spać gdzieś pod chmurką w Turcji albo w północnej Afryce. Ja pierdole przyjezdza milion ludzi. 99% otrzymuje pomoc "just like that" a tu próta że państwo nie daje rady. Oczywiscie wolontariat i ludzie dobrej woli są w tym momencie najważniejsi ale jestem ciekaw na ile starczy im sił. Wchodzą projekty z 1200 na Ukraińca, darmowa opieka medyczna, szkoła i przedszkola dla dzieciaków. Ciekawe czy ktokolwiek w Europie podałby nam dłoń tak jak My to zrobiliśmy.

Awatar użytkownika
Bienias
Vamos Blaugrana
Reputacja: 613

Polityka za granicą

Post Wyświetl pojedynczy post autor: Bienias » 09 mar 2022, 12:41

maciek_88 pisze:
09 mar 2022, 11:46
Ja jestem od kilku dni w punkcie dla uchodźców w Korczowej. Więcej opiszę po powrocie, ale napiszę w skrócie - ten kraj upadnie bez wolontariatu i straży pożarnej. W niedzielę było naprawdę blisko tragedii, gdzie w nocy przy mrozie i śniegu brakowało już miejsc w hali dla kobiet z dziećmi. Trzeba było latać z gorącym prowiantem, kocami i je opatulać, bo niektórzy już naprawdę fizycznie i psychicznie gaśli.

Od kilku dni już jest spokój na zewnątrz. Wewnątrz chaos z informacjami o autobusach przede wszystkim dlatego, że nie przekazują ludziom od razu po przyjeździe, że nie ma rozkładu tylko trzeba słuchać głośników.

Oczywiście dużo dobrej woli wszystkich osób. Jestem pod wrażeniem tego, jak znoszą to ci ludzie.
Ja działam w wolontariacie na dworcu zachodnim. Od samego początku brakuje jednostki koordynującej działania samorządu, rządu czy organizacji pozarządowych. Pomoc ludzi ogromna i to na tym Warszawa daje jakoś radę. Strach pomyśleć jak zabraknie ludzi dobrej woli. Państwo czy miasto tego same nie udźwigną. Trzeba oddać też duży szacunek samym Ukraińcom, którzy zostali w Polsce. Spędzają po 8-10h na wolontariacie jako tłumacze, potem zawodowo pracują. W domu są tylko gośćmi bo często ktoś u nich nocuje. Duże poświecenie i oddanie.
Ciekawe czy ktokolwiek w Europie podałby nam dłoń tak jak My to zrobiliśmy.
Mógłby być problem skoro Taki Berlin płacze jak przybył do nich ułamek tego co np. dzieje się w Warszawie.

Awatar użytkownika
Boromir
Shadow stalker
Reputacja: 2922

Polityka za granicą

Post Wyświetl pojedynczy post autor: Boromir » 09 mar 2022, 12:57

Na Majdanie Niezależności w centrum Kijowa Ukraińcy właśnie grają koncert w dzień urodzin Tarasa Szewczenki :rotfl4:

Awatar użytkownika
seba82
Legenda Futbolu
Legenda Futbolu

Polityka za granicą

Post Wyświetl pojedynczy post autor: seba82 » 09 mar 2022, 13:43

Awatar użytkownika
Eyesmon
Laureat Złotej Piłki
Laureat Złotej Piłki
Reputacja: 1859
Kibicuję: AC Milan

Polityka za granicą

Post Wyświetl pojedynczy post autor: Eyesmon » 09 mar 2022, 13:46

Obrazek

PKP Wawa - Praga. Na korytarzu full. Kobiety, starcy, dzieci. Ściska gardło. Tu się wojnę widzi nie przez szklany ekran ale w oczach ludzi obok...

Awatar użytkownika
Eyesmon
Laureat Złotej Piłki
Laureat Złotej Piłki
Reputacja: 1859
Kibicuję: AC Milan

Polityka za granicą

Post Wyświetl pojedynczy post autor: Eyesmon » 09 mar 2022, 15:02

Wracam z tej Wawy na Śląsk. Stoję sobie obok rodzinki z Kijowa (ustąpiłem miejsca babuszce co miała bilet bez gwarancji miejsca). I zaczęliśmy rozmawiać. Naturalnie tak.

Gość nie widzi na 1 oko. Tak to poszedłby walczyc. Żona miła. 2 dzieciaków. Jadą do Pragi bo gość mówi po czesku. Spakowani w parę walizek od 2 dni w drodze. Polaków tak chwali za pomoc na granicy, za jedzenie (kanapki mają w folii opisane ser szybką i to samo po ukraińsku), za serce. Ze aż mi głupio bo muszę dziękować w imieniu narodu a to przytłacza.

I się z nimi zaczynam poznawać. Najgorzej bo taka pomoc na granicy to kontakt parosekundowy. Dać żarcie i następny. A tu z nimi już 2h a jeszcze 1.5.do Kato. I gadamy o sytuacji. O pracy. O tym czy Czesi też mają dla nich bezpłatne bilety bo jak coś on zapłaci (sprawdzamy z taką dziewczyna z Polski że mają). I patrze na tą rodzinkę. Na takich zwyczajnych, do bólu przecietnych ludzi. I na tego gościa co ogarnął rodzinę. I tak wzbiera we mnie ochota jebniecia Putinowi jakby tak stał obok prosto w ryja. I tym politykom z NATO też zresztą. Wszystkim. Powinni im kazać jeździć pociągiem z tymi ludźmi i słuchać ich historii. Jpd....

Awatar użytkownika
seba82
Legenda Futbolu
Legenda Futbolu

Polityka za granicą

Post Wyświetl pojedynczy post autor: seba82 » 09 mar 2022, 15:39

Niestety Twitter, zamiast skupiać się na tym co najważniejsze,zalany jest wojną polsko polską i wyzwiskami od zdrajców,donosami w PE itd...my Polacy to potrafimy [k****].
Brak słów. Jedyne co opzoycja ma do zaofer to "praworządność".

Awatar użytkownika
seba82
Legenda Futbolu
Legenda Futbolu

Polityka za granicą

Post Wyświetl pojedynczy post autor: seba82 » 09 mar 2022, 15:58

Awatar użytkownika
MazurXIII
Gwiazda
Gwiazda
Reputacja: 881
Kibicuję: Campione dItalia AC Milan

Polityka za granicą

Post Wyświetl pojedynczy post autor: MazurXIII » 09 mar 2022, 16:14

seba82 pisze:
08 mar 2022, 13:18
Ja pierdole...

Niestety tak wygląda wojna jak jesteś cywilem. Aż się serce kraje, bo to mogli być twoi rodzice, moi
(gdyby żyli) czy kogoś innego, kogo znamy. Skurwysyny po prostu.

Tzw. ludzie morza (USA, UK) ładnie chcieli nas wmanewrować z tymi MiGami. Najpierw puszczenie tematu do mediów (także ukraińskimi ustami) by wywrzeć na nas presję, a później 'dajemy wam zielone światło' ,ale w razie czego to wasza suwerenna decyzja. Czytaj między wierszami - jeśli Rosjanie potraktują to jako akt wojny i odpowiedzą na niego - NATO ma pełne prawo nie skorzystać z 5 artykułu bo to my bylibyśmy tu 'agresorem'.

Jeśli ktoś nie rozumie tego konfliktu - jest to wojna między USA a Rosją - tzw. proxy war. Amerykanie chcą osłabić Rosję jak najmniejszym nakładem sił (bo tak postępują Alianci od zawsze), a docelowo obrócić ją przeciw Chinom (co jest sprzeczne z naszym interesem - my chcielibyśmy Rosję najlepiej zniszczyć raz na zawsze tzn. jej możliwości odbudowania imperium). Ukraina dała się wmanewrować w ten konflikt jak my w 39 (ciekawe ile prawdy jest w tych laboratoriach broni biologicznej). Ameryka i Zachód oczywiście pomagają, ale tylko tyle by Ukraina nie padła - wydaje mi się, że robią wszystko by osłabić Rosję a nie by wojna się skończyła jak najszybciej. Byłoby bardzo źle, gdybyśmy dali się wmanewrować w wojnę z Rosją osamotnieni (bez NATO). Właściwie byłaby to zdrada stanu.

I jeszcze jedna uwaga co do wojen (szczególnie światowych) -wygrywa je ten, kto przystępuje do nich jak najpóźniej. Napiszę cynicznie - i proszę mnie tu nie rugać jako osobę bez serca - jeśli miał wybuchnąć konflikt to lepiej, że na terytorium Ukrainy a nie naszym.

Co do gospodarki - oberwiemy, a właściwe już oberwaliśmy - i to mocno. Uchodźcy, koszty energii (paliwo za mniej niż m-c będzie po 10-15zł, na rynku gazu obecnie masakra), inwestycje zagraniczne, osłabienie waluty (konflikt tuż obok granic, a my w praktyce nie jesteśmy neutralni). To w krótkim terminie. W długim, jeśli Rosja tą wojnę przegra (jak przegrała np. w Afganistanie)...może być bardzo dobrze.

Awatar użytkownika
Sawyer
Gwiazda
Gwiazda
Reputacja: 807

Polityka za granicą

Post Wyświetl pojedynczy post autor: Sawyer » 09 mar 2022, 16:28

MazurXIII pisze:
09 mar 2022, 16:14
paliwo za mniej niż m-c będzie po 10-15zł
Nie.

Awatar użytkownika
10
Kapitan
Kapitan
Reputacja: 375
Kontakt:

Polityka za granicą

Post Wyświetl pojedynczy post autor: 10 » 09 mar 2022, 16:44

Sawyer pisze:
09 mar 2022, 16:28
MazurXIII pisze:
Nie.
Z czego wynika Twoje "nie"?

Awatar użytkownika
czarny samael
Laureat Złotej Piłki
Laureat Złotej Piłki
Reputacja: 861
Kibicuję: Manchester United FC

Polityka za granicą

Post Wyświetl pojedynczy post autor: czarny samael » 09 mar 2022, 16:45

seba82 pisze:
09 mar 2022, 12:21
Powiem tak, jebać stany i to całe NATO.
Czemu niby? Nie czaisz: jak Polska chce, to sobie może na własną rękę to robić, ale reszty niech w to nie miesza. To jest stanowisko ich wszystkich. Jak Polska wejdzie przez to do wojny, to Polski sprawa, ale NATO nie będzie tego uznawać za wojnę obronną w ramach sojuszu NATO.

Tak jak nie uznawało za takową żadnej wojny, w której byli Amerykanie poza Afganistanem (tam tak, bo został zaatakowany amerykański teren jako pierwszy strzał).

Nie wiem o co są te pretensje.
seba82 pisze:
09 mar 2022, 5:41
Kurtyna Stanów właśnie opadła. Z Rammstein nie bo to NATO, ale z Polski proszę bardzo.
To nie jest kurtyna, tylko powiedzenie Polsce: chcecie, to robicie to na własną odpowiedzialność. To samo powiedzieli Brytyjczycy i chyba też NATO.

BTW, Amerykanie mieliby testować broń biologiczną w laboratoriach, które może przejąć Rosja? A nie np. w Kolumbii, Mikronezji, czy Japonii? Nie klei się to.

Eyesmon pisze:
09 mar 2022, 5:47
Niech mi teraz jakiś teoretyk znowu napisze, że Ukraina nie jest w NATO, bla bla bla
Ukraina nie jest w NATO.
Eyesmon pisze:
ygrywamy bp kraje zachodnie vs Rosja to PKB x pińcset
Wygrywamy, bo Zachód ma znacznie wyższe PKB i zwiększa swoje wpływy, a Rosja nie.
Eyesmon pisze:
Rosja na skraju upadku, bla bla bla.
Rosja zmierza ku upadkowi, ciężko powiedzieć, by już była na jego skraju.
Eyesmon pisze:
Tam ludzie giną - więc te teorie możemy sobie wsadzić tam gdzie Put Ina...
No i, za przeproszeniem, co z tego? Chcesz, to idź walcz, jest taka możliwość.
Jak Polska jako państwo ma na to ochotę, to może to zrobić na swój rachunek, a nie na rachunek całego NATO. Taka jest odpowiedź, taki jest świat i taka jest prawda.

I tak, wygrywamy (my - Zachód) z Rosją miażdżąco, ta wojna to wręcz skok w naszej przewadze. Nie pamiętam, żeby ktoś w NATO mówił, że Sojusz będzie ratował wszystkich.

Po raz kolejny w tym wątku bardzo naiwnie piszesz, jakby Zachód był dłużnikiem Ukrainy. Albo Polski. Nie, nie jest.
NATO nie ma obowiązków wobec Ukrainy, tak jak nie ma wobec Jemenu, Nigerii, Birmy, Somalii, Mali, czy Czadu. Wszędzie tam są starcia. Wszędzie tam dzieją się straszne rzeczy. Ty może zauważyłeś to teraz, ale ci co w tym siedzą od lat, doskonale o tym wiedzą. I nie, nie powoduje to, że np. NATO ma wobec tych ludzi i tych państw jakiekolwiek zobowiązania. Nie ma.
Conrado pisze:
09 mar 2022, 8:35
Dopuszcza ktoś z Was możliwość że to właśnie nasz rząd wyszedł z inicjatywą oddania samolotów bez uprzedniej konsultacji z USA ?
Nie wytrzymali napięcia i to co padało dyplomatycznie, zmienili w coś realnego, co wcale nie musi być dobrym ruchem. Nie wiemy co się działo za zamkniętymi drzwiami, ale całe to zamieszanie nie jest na plus.
gilardino11 pisze:
09 mar 2022, 12:23
Oczywiscie wolontariat i ludzie dobrej woli są w tym momencie najważniejsi ale jestem ciekaw na ile starczy im sił.
Tyle, że PiS miał od USA od dawna informacje o ataku Rosji i nie przygotował ŻADNYCH ośrodków dla uchodźców. I to jest problem, który należy mieć do PiS w tej sprawie. ZEROWE przygotowanie. "Jakoś to będzie" - klasyk.

Awatar użytkownika
Sawyer
Gwiazda
Gwiazda
Reputacja: 807

Polityka za granicą

Post Wyświetl pojedynczy post autor: Sawyer » 09 mar 2022, 16:52

10 pisze:
09 mar 2022, 16:44
Sawyer pisze:
09 mar 2022, 16:28
MazurXIII pisze:
Nie.
Z czego wynika Twoje "nie"?

Z tego, ze wykluczam embargo oraz wykluczam to, ze Rosja sama zdecyduje się zakręcic kurek z ropą, a tylko wtedy mielibyśmy cenę powyżej 10 zł.

Obecne ceny to głównie efekt paniki rynków i obawy o embargo/rozszerzenie konfliktu. Z czasem zacznie się to normować. Oczywiście nie zobaczymy długo 5.99 za litr, ale 10 tez nie.

Oczywiście to tylko moja opinia.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kultura, polityka, wydarzenia”