Przepisy gry i sędziowanie

Wszystko o piłce w pozostałych rejonach nie tylko Europy ale i Świata. Ciekawostki, Wyniki, Transfery oraz inne wydarzenia powiązane z piłką nożną.
Awatar użytkownika
Magnum
Moderator
Moderator
Reputacja: 756
Kontakt:

Przepisy gry i sędziowanie

Post Wyświetl pojedynczy post autor: Magnum » 15 mar 2019, 23:07

IFAB ogłosiła zmiany w Przepisach Gry w nadchodzącym sezonie, czyli od 1 czerwca. Pełna lista dostępna jest w linkach poniżej, ja pozwolę sobie wrzucić przetłumaczone przeze mnie fragmenty najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych w mojej ocenie zmian oraz opinie co do nich.

A więc najpierw zacznijmy od ręki, który to przepis zostaje w 100% przebudowany.
Przewinienie stanowi gdy zawodnik:
- celowo zagra piłkę ręką
- po jakimkolwiek dotknięciu piłki ręką:
- strzeli bramkę
- stworzy dobrą sytuację bramkową
- strzeli bramkę bezpośrednio po dotknięciu piłki ręką

Z REGUŁY PRZEWINIENIEM BĘDZIE:
- zagranie piłki ręką gdy:
- ręka powiększa powierzchnię ciała
- ręka jest powyżej poziomu barku (chyba, ze zawodnik celowo zagra piłkę która potem dotknie ręki)

Powyższe przewinienia mają zastosowanie nawet, jesli piłka dotknie ręki zawodnika po zagraniu głową lub inną częścią ciała gdy zawodnik jest blisko

Oprócz powyższych, z reguły przewininie nie stanowi zagranie piłki ręką jesli:
- piłka została zagrana bezpośrednio po odbiciu się od głowy lub ciała
- pilka bezpośrednio zagrana przez zawodnika obok
- jeśli ręka jest blisko ciała i nie powiększa nienaturalnie powierzchni
- gdy zawodnik upadnie i ręka jest między ciałem a ziemią w celu podtrzymania przy upadku
Więc tak. Wywalamy z większości sytuacji obiektywną ocenę celowości zagrania, wielu osobom się to spodoba. Nienaturalne powiększenie powierzchni ciała - wiele osób myslało, że jest to w przepisach, nie było, teraz jest. Czyli idziemy za tłumem.

Co mnie w tym denerwuje? "Z reguły". Czyli dalej zostawiamy furtkę. Cos najczęściej będzie tym przewinieniem, ale niekoniecznie. Po angielsku brzmi to "usually". Ech.
Zakaz przebywania napastnika na bliższej odległości niż 1 metr od "muru".
Powodzenia w przestrzeganiu wymogu metra. :]
Przy rzucie karnym, bramkarz musi mieć przynajmniej część jednej stopy na linii bramkowej do momentu kopnięcia piłki.
Martwy przepis o byciu na linii, próba ratowania jakiejś reputacji, niech im będzie ale i tak nie widzę przestrzegania tego.
Przy rzucie od bramki, piłka jest w grze w momencie kopnięcia piłki (a nie jak do tej pory po opuszczeniu pola karnego)
Ciekawie to wpłynie na wyprowadzanie piłki z tyłu, bo będzie można sępić przy linii pola karnego i od razu w momencie kopnięcia przez bramkarza próbować podanie przeciać.
Piłka zostaje rzucona do bramkarza w polu karnym gdy gra została wstrzymana przez sędziego:
- gdy piłka była w polu karnym lub
- gdy ostatnio piłka była dotknięta w polu karnym

W innych wypadkach, sędzia rzuca piłkę do jednego zawodnika drużyny, która ostatnio dotknęła piłkę w miejscu, w którym zostala dotknięta.

Wszyscy pozostali zawodnicy (OBU DRUŻYN) muszą pozostawać minimum 4 metry od rzutu sędziowskiego dopóki piłka nie będzie wprowadzona do gry.

Piłka jest w grze w momencie dotknięcia ziemi
Czyli eliminujemy rzut sędziowski który jest ogólnie używany jako fair play żeby oddać komuś piłkę. Sensownie.

Zmian jest kilka więcej, można poczytać po angielsku wszystko tutaj:

http://static-3eb8.kxcdn.com/documents/ ... ations.pdf

Awatar użytkownika
Tomusmc
Juventino
Reputacja: 2443

Zmiany w przepisach gry 2019-20

Post Wyświetl pojedynczy post autor: Tomusmc » 16 mar 2019, 7:56

To się tyczy wszystkich rozgrywek?

Awatar użytkownika
piotrcies
piotrcies
piotrcies
Reputacja: 2395

Post Wyświetl pojedynczy post autor: piotrcies » 16 mar 2019, 8:12

No raczej.

Ja w ogóle rozszerzyłbym ten temat jako ogólny wątek sędziowski, bo same zmiany w przepisach szybko przestaną być tematem do dyskusji, a tu można byłoby konsultować wszystkie wątpliwości i nie zginęłoby to w innych tematach. Imo przydatna rzecz.

Awatar użytkownika
Tomusmc
Juventino
Reputacja: 2443

Post Wyświetl pojedynczy post autor: Tomusmc » 16 mar 2019, 8:27

piotrcies pisze: No raczej.
VAR nie wszyscy mają, do tego FIFA czy UEFA lubią się spierać dlatego też pytam ;)

Najbardziej podoba mi się przepis o ręce, może w końcu rozwieje wątpliwości

ODPOWIEDZ

Wróć do „Piłka nożna na świecie”