Kto zostanie mistrzem Niemiec AD 2010

Awatar użytkownika
Michał M
Bawarski Krzyżak
Posty: 4310
Rejestracja: 15 lut 2007, 13:38
Reputacja: 84
Lokalizacja: Toruń

Kto zostanie mistrzem Niemiec AD 2010

Post autor: Michał M » 06 sie 2009, 12:18

Już jutro startuje nowy sezon Bundesligi. Emocje zapowiadają się na naprawdę wysokim poziomie, bo chyba już dawno rywalizacja nie była tak wyrównana jak w rundzie rewanżowej poprzedniego sezonu. A że teraz czołowe zespoły aż tak mocno swoich kadr nie zmieniły (nawet Bayern, wbrew pozorom), a przede wszystkim znacząco się nie osłabiły (z naprawdę świetnych piłkarzy odszedł w zasadzie tylko Diego), to w tym roku również powinno być ciekawie.

Do rzeczy. Oczywiście jako fan Bayernu nie widzę innego rozwiązania jak końcowy sukces mojego klubu. Prawdę jednak mówiąc, może być to niełatwe do osiągnięcia. Podobnie jak rok temu, zmieniliśmy trenera, co może (i powinno) znacząco wpłynąć na naszą grę. Niemniej jednak, choć oczywiście van Gaal to zupełnie inna liga niż jego poprzednik, początku mogą być trudne. Poza tym - nasza kadra nie została wzmocniona w dostateczny sposób. Nadal kuleje u nas obsada bramkarza (i nic raczej się już nie zmieni na ten sezon), nie do końca właściwie obsadzone są boki obrony (choć ostatnio jako lewy obrońca dość dobrze spisuje się Pranjic, mimo, że to nominalny pomocnik). Poza tym wielki znak zapytania stoi przy obsadzie środka obrony, skąd odszedł jedyny pewniak ostatnich lat, Lucio. Mamy za to dość dobrze obsadzoną pomoc (i to mimo forowania van Bommela kosztem Tymoszczuka), w której pozostał jedyny nieosiągnięty cel transferowy Realu, no i rewelacyjny atak (aż może nawet zbyt dobry :) - wiadomo, że wszyscy grać nie będą).

Z rywali największe zagrożenie widzę w Wolfsburgu i Hamburgu. Aktualny mistrz Niemiec nie stracił nikogo ważnego (zwłaszcza Dzeko :!: ), za to pozyskał niezbędne uzupełnienia składu, w tym Zianiego i Martinsa. Jedyne w czym stracili, to pozycja trenerska i tu widzę dość znaczne osłabienie Wolfsburga - wprawdzie Veh został już mistrzem ze Stuttgartem, ale jednak uważam iż jest o klasę gorszym szkoleniowcem niż Magath i nie wierzę, że wyciśnie ze swoich graczy tyle co Quelix. Dlatego dla Wolfsburga rezerwuję miejsca 2-3, o które będą rywalizować z HSV. HSv wzmocnił się dość znacznie - stracili w zasadzie tylko (a może "aż") Olicia (to aż z uwagi na rolę jaką pełnił Olic w drużynie), pozyskali jednak Ze Roberto (choć sądzę, że ten już szczyt ma naprawdę za sobą), Rozehnala i parę młodych talentów - Berga i Elię. Znak zapytanie budzi jednak trener HSV - Labbadia póki co nie potwierdził, że jest świetnym fachowcem, w Leverkusen też miał utalentowaną (może nawet bardziej niż teraz w HSV) ekipę, ale nie zdołał osiągnąc z nią sukcesów. Jak będzie teraz?

Dalej - Hoffenheim, który zapłacil frycowe w 2 rundzie poprzedniego sezonu i ma już okrzepłą kadrę (wzmocnioną dodatkowo Simuniciem i Maicouselem), Stuttgart, który wprawdził stracił najlepszego strzelca i czołową postać zespołu w ogóle, pozyskał jednak Hleba i Pogrebniaka, Leverkusen z nowym trenerem Heynckesem (czy Don Jupp nie jest już jednak za stary na trenerkę :?: ) i nadziejami w pomocy Renato Augusto i Toni Kroosem, oraz Derdiyokiem w ataku (będzie musiał zastąpić przez dłuższy czas Helmesa, który zerwał więzadła w kolanie), Werder, który stracił wprawdzie Diego, ale za to pozyskał mlodego Marina, ktory wespół z Oezilem mają pokierować bremeńczykami, tak jak młodzieżową reprezentacją (ktora została mistrzem Europy) no i Dortmund, gdzie chyba najbardziej liczą na swojego trenera Kloppa. Nie bardzo natomiast chce mi się wierzyć w Schalke (choć dałem ich jako opcję w ankiecie) - przyjście Magatha może przynieść efekty, ale zespół zbyt dlugo tkwił w maraźmie, żeby już teraz miał się liczyć w czołówce. Miejsce piąte to będzie naprawdę szczyt ich umiejętności w tej chwili.

Nie wstawiłem natomiast do ankiety Herthy - uważam jej ubiegłoroczne występy za jednorazowy wyskok. W momencie zresztą, kiedy drużyna walczyła o kwalifikacje do LM, zdecydowanie poległa z juz właściwie zdegradowanym Karlsruhe. Wg mnie obecną ekipę Herthy (mimo Wichniarka :) ) stać co najwyżej na 7-8 miejsce.

No to do dyskusji :D

ps. jak już skończy się okienko transferowe, założę temat o strzelcach - teraz nie ma to sensu, bo jeszcze może ktoś przyjdzie/odejdzie (np. taki Luca Toni) :wink:

Wróć do „Niemcy”